Κολωνία - Χέρτα 0-1

Η Χέρτα πέτυχε την πρώτη νίκη στο 2016, επικράτησε 1-0 της Κολωνίας εκτός και βρέθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Επιτέλους νίκη για τη Χέρτα, η πρώτη στο 2016 και μάλιστα στο κριισιμότερο σημείο. Η παράδοση συνεχίστηκε, οι Βερολινένοι δεν έχουν ηττηθεί στα έξι τελευταία ματς με την Κολωνία και με το 1-0 εκτός έδρας βρέθηκαν στο +4 από την 4η Λεβερκούζεν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό είχαν καλή ευκαιρία με τον Γκέρχαρντ, αλλά το πλασέ κατέληξε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μοντέστ βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το τελείωμα δεν ήταν το ιδανικό. Η Χέρτα ανέβασε ρυθμό, πίεσε και στο 19' έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ του Καλού βρήκε το δοκάρι. Στο 43' ήρθε το γκολ, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν, ο Καλού μοίρασε ιδανικά και ο Ιμπίσεβιτς με άψογο πλασέ πέτυχε το 1-0! Η Χέρτα ήταν καλύτερη και στην επανάληψη, με τον Ιμπίσεβιτς να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 50' για να διπλασιάσει τα τέρματά της.  Η Κολωνία προσπάθησε να αντιδράσει είχε κάποια καλά σουτ με τον Γιόγιτς χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η Χέρτα κρατούσε εύκολα και με αντεπιθέσεις απειλούσε. Μάλιστα, στο 83' ο Μοντέστ στην προσπάθεια του να σώσει έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του.