Καέν - Ρεν 1-0

Τρεις σερί ήττες ήταν πολλές για την Καέν, που επιβλήθηκε με 1-0 της Ρεν, την οποία προσπέρασε και πάλι στη βαθμολογία.

Η Καέν είχε πάρει τον κατήφορο τις τελευταίες εβδομάδες, όμως κατάφερε να συνέλθει, επιβλήθηκα δίκαια της Ρεν με 1-0 και βρίσκεται και πάλι σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις, που οδηγούν στην Ευρώπη. Οι παίκτες του Γκαράντ κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Οι φάσεις ήταν λίγες, με τους ρενέ να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο και την κλασική ευκαιρία να λείπει μέχρι το ημίχρονο.

Η μεγάλη ευκαιρία για την Ρεν ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης, όταν μετά από προσπάθεια του Αρμόν η μπάλα πέρασε λίγο άουτ και στιγμές αργότερα, ήρθε το γκολ για την Καέν. Στο 54’ μετά από φάση διαρκείας ο Ντιμπαζονκίζα πήρε το ριμπάουντ, για να κάνει το 1-0. Το ματς άνοιξε στη συνέχεια, με τον Σομπέ (63’) να χάνει μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς για τους καενέ, πριν ο Ντεμπελέ (64’) δοκιμάσει την τύχη του από μακριά. Ο νεαρός επιθετικός απείλησε και στο 71’, με τους γηπεδούχους να είναι επικίνδυνοι στην αντεπίθεση, να χάνουν ευκαιρίες με τους  Ντιμπαζονκίζα (85’) και Νκολολό (86’) και το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.