Χ-άνουν το «τρένο» τα Τρίκαλα... (vid)

Τα Τρίκαλα στραβοπάτησαν στα Χανιά (1-1 με τον Κισσαμικό) και πλέον πολύ δύσκολα θα μπορέσουν να... προλάβουν το τρένο ανόδου στη Σούπερ Λίγκα. Νίκες για Αχαρναϊκό και Αναγέννηση Καρδίτσας.

Κισσαμικός - Τρίκαλα 1-1

Οι... τάσεις αυτοκτονίας επέστρεψαν στα Τρικάλα, που αν και ήταν καλύτερα στην Κρήτη, κατάφεραν να χάσουν δύο πολύτιμους βαθμούς από τον Κισσαμικό (1-1) και να μείνουν ακόμα πιο πίσω στην κούρσα της διεκδίκησης μίας θέσης στην πρώτη δυάδα, που ισοδυναμεί με την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο του αγώνα, κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, όμως δε μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία, αφού ο Κισσαμικός είχε κλείσει καλά τους χώρους. Οι Κρητικοί είχαν ξεκάθαρα ως πρώτο τους στόχο να κρατήσουν πίσω το «μηδέν» και να επιχειρήσουν, αν τα καταφέρουν, να χτυπήσουν στην κόντρα.

Και το σχέδιο, πήγε κατ’ ευχήν για τους γηπεδούχους, αφού με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και μετά από ασταθή απόκρουση του Χιώτη σε σουτ του Βαττή, ο Μάντζης πήρε το… ριμπάουντ και δε δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στο βάθος της ανυπεράσπιστη εστίας των Τρικάλων.

Παίξε στην Sportingbet με τις καλύτερες αποδόσεις την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν και να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, με κύριο εκφραστή αυτών των προσπαθειών τον Κουσκουνά, όμως μάταια, αφού το μόνο που κατάφεραν, ήταν να… κλέψουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις. Ήταν το 91ο λεπτό, όταν ο πρώτος σκόρερ των Τρικάλων εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Βρούτσινας από τον Πότσι, σώζοντας έτσι τα προσχήματα για τον ΑΟΤ.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Γιαννίτσης, Τσερκέζος, Σταθάκης, Κουρτεσιώτης, Λώττας (60' Μάνιας), Ν' Γκουέμ, Σελινιωτάκης, Μάντζης (67' Ποσίνκοβιτς), Σαπαλίδης, Βαττής (75' Πότσι)

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης (56' Φλίγκος), Σαρακατσάνος, Κουμπαρούλης (73' Σερζίνιο), Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Αρσενίεβιτς, Στεφάνοβιτς, Ναβάρο (73' Βρούτσινα), Κουσκουνάς.

Αγροτικός Αστέρας – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1

Στο 92' η Αναγέννηση Καρδίτσας κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα του Αγροτικού Αστέρα σε ένα παιχνίδι που δεν... διεκδικεί και δάφνες ποιότητας.

Οι φάσεις στο ματς ήταν ελάχιστες, με την Αναγέννηση να έχει την πρωτοβουλία και να είναι ελαφρώς πιο επικίνδυνη. Από την πλευρά του, ο Αγροτικός, προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν τα κατάφερε, με την εικόνα του να είναι καλύτερη στην επανάληψη.

Οι γηπεδούχοι, βγήκαν στο γήπεδο θέλοντας να κυριαρχήσουν, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Κάτι που κατάφερε η Αναγέννηση εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς θα πάει στο 0-0 και έφυγε με το τρίποντο από τον Εύοσμο. Στο 92', ο Μπλέντι πήρε την μπάλα από τον Ακασού και με πλασέ έκανε το 1-0 δίνοντας το τρίποντο στην Αναγέννηση.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκόραν Στεφάνοβιτς): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Μπάρμπας, Καπίας, Αμαραντίδης, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης (46' Συμελίδης), Καθάριος (54' Βελλίνης), Μπιτάνγκ, Νταβίντοφ, Μρντάκοβιτς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Σάββας, Δημόπουλος, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Γκουγκούδης (68' Μπλέντι), Καραχάλιος, Υφαντής, Τσιλούλης (61' Μπιτέλης), Πιτταράς (81' Ακασού), Τζέκος.

Αχαρναϊκός – Παναιγιάλειος 3-1

Άνετο μεσημέρι για τον Αχαρναϊκό στο Μενίδι, καθώς επικράτησε με 3-1 του Παναιγιάλειου και συνέχισε την ανοδική του πορεία...

Οι γηπεδούχοι, ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά και στο 14' είχαν δοκάρι με τον Λινάρδο με την φάση αυτή να είναι και η μεγαλύτερη του πρώτου μέρους σε ένα αρκετά φτωχό πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη όμως όλα άλλαξαν, με τον Αχαρναϊκό να κάνει... πάρτι! Ο Παβίσεβιτς με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ στο 55' και στο 71' έκανε το 2-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή. Η ομάδα από το Αίγιο, κατάφερε να μειώσει στο 77' με τον Γκουφά και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Η πίεση των φιλοξενούμενων μεγάλωσε, αλλά τελικά ο Αχαρναϊκός ήταν αυτός που με τον Ομπράντοβιτς στο 93' έκανε το 3-1 και έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγουδης, Εμέκα, Μαρής (48' Κωστόπουλος), Χριστοφιλέας, Παγώνης, Όμο, Μήλιος (83' Ματσούκας), Πολίμος, Ομπράντοβιτς, Παβίσεβιτς, Μπέλιτς (63' Καλογερόπουλος).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Αθανασόπουλος, Κολόκας, Παπαχρήστος, Φωτιάς, Ρέλλας (75' Μαυρόπουλος), Κρισμάρεβιτς, Λινάρδος, Γκοτσούλιας, Ζουνίνιο (64' Γκούφας), Μπουρλάκης (82' Γκουτσίδης), Σκαρτσίλας.

Αχαρναϊκός - Παναιγιάλειος 3-1 Football League 18η Αγ. {7/2/2016}