Άρης - Αιγινιακός 1-0

Ο Άρης επικράτησε με 1-0 του Αιγινιακού σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο « Κλεάνθης Βικελίδης» με γκολ που πέτυχε στο 33ο λεπτό ο Αντώνης Καπνίδης.

Οι «κίτρινοι» δεν έχασαν την ευκαιρία μετά την δεύτερη συνεχόμενη μετάθεση που πήρε το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής να κλείσουν φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας με την ομάδα του Αιγινιακού. Ο αγώνας έγινε σήμερα (6/2) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τους Θεσσαλονικείς να κερδίζουν με 1-0 την ομάδα της Κατερίνης. Ο Νίκος Αναστόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που έχει στην διάθεση του προκειμένου να δει ποια είναι η αγωνιστική τους κατάσταση. Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας είχε ρυθμό με τον Άρη να είναι καλύτερος από τους φιλοξενούμενους.

Η πρώτη ευκαιρία ήταν για την ομάδα του Αιγινιακού στο 8' με το δυνατό σουτ του Ντιντάκ εκτός περιοχής και τον Σιδεράκη με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει την μπάλα. Στη συνέχεια είχαμε ένα επιθετικό μονόλογο του Άρη, με τον Ιντζίδη στο 13ο λεπτό από την μικρή περιοχή να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 23΄ο Πόι από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά με τον Τόλλιο να διώχνει μετά από  εξαιρετική επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ν΄Λουντούλου δεν μπόρεσε να πλασάρει με τους αμυντικούς του Αιγινιακού να απομακρύνουν την μπάλα. Το γκολ ήρθε στο 33' μετά από ωραία ανάπτυξη των παικτών του Άρη, με τον Πόι να κάνει μια συρτή σέντρα και τον Καπνίδη με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η τελευταία φάση σημειώθηκε στο 37' με πρωταγωνιστή και πάλι τον Πόι. Ο Αργεντινός είδε τον Ν΄Λουντούλου σε θέση για γκολ, όμως το σουτ του τελευταίου έδιωξε σε κόρνερ ο Τόλλιος.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους δύο προπονητές να κάνουν πολλές αλλαγές. Οι φάσεις ήταν ελάχιστες και όλες με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Στο 58' ο Κόκε με απευθείας φάουλ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Αιγινιακού.

Οι συνθέσεις:

Άρης: Σιδεράκης (46΄Τζινάρ), Γεωργιάδης (46΄Βουτσιάς), Κόκε (75΄Μπουλγκουρίδης), Καλογέρης (46΄Καζναφέρης), Μελισσάς (46΄Μαζουλουξής), Ιντζίδης (85΄Σαμαρόπουλος), Πόι (46΄Ντόγος), Ν΄Λουντούλου (46΄Κωσταντινίδης), Καπνίδης (46΄Κυβελίδης), Τάτος, Τσουμάνης (68΄Σταυρίδης)

Αιγινιακός: Tόλλιος, Αραμπατζής, Ράτκο (44΄Οικονόμου), Λιόλιος, Γουέλκομ, Γιαζιτζόγλου, Αντωνιάδης, Γκούρτσας, Ντίντακ, Μαρτσέλο.