Χέρτα - Ντόρτμουντ 0-0 (vid)

Η Χέρτα έγινε η πρώτη γερμανική ομάδα που κράτησε στο «μηδέν» την Ντόρτμουντ φέτος (0-0), την ώρα που η Σάλκε νικούσε... τον Ντράξλερ (3-0 την Βόλφσμπουργκ).

Παρουσία του Ζοσέ Μουρίνιο, που παρακολουθούσε από τα επίσημα, η Χέρτα επιβεβαίωσε τη δύναμη της άμυνας της καθώς κράτησε στο 0-0 την Ντόρτμουντ, η οποία ήταν σκιά του εαυτού της... Η Μπορούσια είχε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να κάνει ευκαιρία, με τον Ομπαμεγιάνγκ να έχει, ενδεικτικά, μόνο τέσσερις επαφές με την μπάλα στο πρώτο 45λεπτο... Αυτό τα λέει όλα για το πώς κατάφερε να «μπερδέψει» τους Βεστφαλούς η Χέρτα, η οποία μάλιστα έγινε απειλητική στο 21' με την κεφαλιά του Μπρουκς μετά το κόρνερ του Νταρίντα.

Το ματς ήταν κακό στο πρώτο 45λεπτο και δεν βελτιώθηκε στο δεύτερο καθώς οι γηπεδούχοι δεν άλλαξαν την τακτική τους. Ετσι, η Ντόρτμουντ γύριζε την μπάλα αλλά χωρίς αποτέλεσμα, έχοντας μια καλή στιγμή στο 70' αλλά ο Μκιταριάν δεν πλάσαρε καλά, εντός περιοχής, μετά το γύρισμα που έγινε από δεξιά. Λίγα λεπτά μετά, στο 77', λίγο έλειψε η Χέρτα να... σκοτώσει την Μπορούσια στην αντεπίθεση, μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων μάλιστα, με τον Καλού, το σουτ του οποίου έφυγε ελάχιστα άουτ! Με τον ίδιο τρόπο, στην κόντρα δηλαδή, οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί και στο 90' με τον Μπάουμγιοναν (που είχε περάσει στο ματς στο προηγούμενο λεπτό) αλλά ο Παπασταθόπουλος τον σταμάτησε πριν βγει τετ α τετ.

Σάλκε για τα… αστέρια!
Η Σάλκε έκανε ίσως την καλύτερή της εμφάνιση στη σεζόν, επιβλήθηκε με 3-0 της Βόλφσμπουργκ και ανέβηκε στην 4η θέση, περιμένοντας την Λεβερκούζεν (παίζει με την Μπάγερν). Οι παίκτες του Μπράιτενραϊτερ ήταν ανώτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο, με τον Τσούπο-Μότινγκ (5’) να κάνει την πρώτη καλή τελική, όμως τους λύκους να φτάνουν πρώτοι μία ανάσα από το γκολ. Στο 22’ ο Καλιγκιούρι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Φέρμαν!

Σανέ και Μάιερ ήταν και πάλι οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, που στο 24’ πήραν το προβάδισμα. Γρήγορη αντεπίθεση, ο Καϊσάρα άφησε στον Χούντελαρ και ο Ολλανδός με συρτό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μπενάλιο για το 1-0! Το δεύτερο γκολ δεν άργησε και πολύ να έρθει, με τον Γκάις να κάνει το 2-0 με φάουλ στο 35’ και όλα τελείωσαν νωρίς. Οι παίκτες του Χέκινγκ πέρα από κάποιες καλές ατομικές προσπάθειες, δεν έκαναν τίποτα της προκοπής και στο 38’ παραλίγο να βρεθούν και με τρίτο γκολ στην πλάτη, όταν ξανά ο Γκάις με φάουλ έστειλε την μπάλα.

Η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη. Οι μπλε έπαιζαν με αυτοπεποίθηση, κρατούσαν με σχετική άνεση τους αντιπάλους τους εκτός περιοχής, με τους Μπέντνερ (64’) και Μπρούνο Ενρίκε (70’) να απειλούν χωρίς αποτέλεσμα για την Βόλφσμπουργκ. Στο τέλος, όμως, αντί για την μείωση, ήρθε το 3-0, με τον Σεπφ να βάζει το κερασάκι στην  τούρτα με σουτ λίγο έξω από την περιοχή για το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Σάλκε!

Εντυπωσιακή η Στουτγκάρδη!
Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τη Στουτγκάρδη, η οποία πλέον κάνει πορεία πρωταθλητισμού. Οι Σουηβοί έκαναν εκπληκτική εμφάνιση και έφυγαν με μεγάλη νίκη 4-2 από τη Φρανκφούρτη, αφήνοντας την Άιντραχτ στα χαμηλά. Το ματς ήταν… ροντέο. Πολλά γκολ, δοκάρια, κλασικές ευκαιρίες. Μόλις στο 1’ ο Χούζτι έφτασε μία ανάσα από το γκολ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 4’ ο Κόστιτς ισοφάρισε τις ευκαιρίες. Ο ρυθμός ήταν καλός και το πρώτο γκολ ήρθε στο 27’, όταν ο Γκέντνερ τελείωσε άψογα την επίθεση της Στουτγκάρδης για το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο πρώτο μέρος, με το γκολ του Μάιερ στο 28’ να ακυρώνεται σωστά, καθώς ο Χούζτι, που είχε συμμετοχή στη φάση ήταν σε θέση οφσάιντ, και στις καθυστερήσεις ήρθε και το 0-2. Κόρνερ του Κόστιτς, κεφαλιά του Νίντερμαϊερ και από κοντά ο Ντιντάβι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Στην επανάληψη οι παίκτες του Φε μπήκαν αποφασισμένοι και στο 52’ μείωσαν. Ο Μάιερ πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Τιτόν στην κεφαλιά του Άιγκνερ και έκανε το 1-2. Στο 55’, μάλιστα, η Άιντραχτ έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Γκέντνερ έσωσε στη γραμμή την προσπάθεια του Μάιερ και τη στιγμή που η Άιντραχτ πίεζε ο Νίντερμαϊερ με κεφαλιά έκανε το 1-3 στο 65’! Στο 69’ ο Μάιερ είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι μετά την κεφαλιά του, πριν ο Σαμπράνο ανατρέψει τον Κράβετς εντός περιοχής και ο Κόστιτς κάνει το 1-4 στο 76’! Στο 79’ δοκάρι είχε και η Στουτγκάρδη με την προβολή του Κράβετς, ενώ το τελικό 2-4 ήρθε στο 90’ με τον Χούζτι.

«Καταδίκη» για Αννόβερο
Η Μάιντς έφυγε με νίκη 1-0 από το Αννόβερο, που έκανε ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στον υποβιβασμό. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, όμως εκείνοι που πλησίασαν πρώτοι κοντά στο γκολ ήταν οι φιλοξενούμενοι με τον Κλέμενς  στο 11΄. Οι παίκτες του Σμιντ άντεξαν εύκολα στην πίεση και πήραν το προβάδισμα στο 24’, όταν μετά από γύρισμα του Κλέμενς ο Χάιρο έκανε το 0-1. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για το Αννόβερο, καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρία. Μπαλογκούν (33’), Χάιρο (33’) και Μπουσμάν (34’) δεν κατάφεραν να τελειώσουν από νωρίς το ματς, με το 0-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Οι παίκτες του Σμιντ είχαν τον έλεγχο στην επανάληψη, έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες απέναντι στο Αννόβερο, που κατάφερε να απειλήσει μόνο με τον Σαλάι (53’) και το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Γκολάρα ο Σταφυλίδης αλλά...
Το Ινγκολσταντ-Αουγκσμπουργκ άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, τόσο επειδή οι δύο ομάδες από την αρχή έδειξαν τη διάθεση τους να παίξουν επιθετικά όσο κι επειδή ο Κώστας Σταφυλίδης με τρομερό σουτ στο 14' έστειλε την μπάλα στα παραθυράκι για το 0-1! Εχοντας ψυχολογία, οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν την κατάσταση στη συνέχεια αλλά μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και πίεσαν για την ισοφάριση. Ο Χιτς, όμως, αντέδρασε σωστά στο φάουλ του Κρίστιανσεν στο 34' ενώ ο Σταφυλίδης στο 38' ήταν εκεί που έπρεπε για να απομακρύνει μετά την προσπάθεια του Λέκι από κοντά.

Σε γενικές γραμμές η Αουγκσμπουργκ ήλεγχε το ματς στο πρώτο μέρος και μπήκε δυνατά στο δεύτερο για να το καθαρίσει αλλά ο Καϊούμπι δεν τα κατάφερε στο 47'. Οι Βαυαροί πίστευαν ότι είχαν την κατάσταση υπό έλεγχο αλλά στο 59' η Ινγκολσταντ έφτασε στην ισοφάριση με την κοντινή προσπάθεια το Μάτιπ μετά την εκτέλεση κόρνερ και την πρώτη κεφαλιά του Ρότζερ (1-1). Το ματς απέκτησε μια άγρια ομορφιά στη συνέχεια καθώς οι δύο ομάδες έπαιζαν για τη νίκη αλλά ο Φινμπόγκασον, που πέρασε ως αλλαγή στο 70', υποδείχθηκε (μάλλον λανθασμένα) σε θέση οφσάιντ στο 76'... Το παιχνίδι φαινόταν ότι θα είχε γκολ και όντως είχε, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι στο 85' (μαρκάρισμα του Μόραβεκ στον Λεσκάνο) και να παίρνουν τη νίκη από την εύστοχη εκτέλεση του Χάρτμαν (2-1)!