Σεβίλλη - Θέλτα 4-0

Η Σεβίλλη συνέτριψε 4-0 την Θέλτα στην Ανδαλουσία και είναι με το ένα πόδι στον τελικό του Copa del Rey.

Δεν υπάρχει θέμα για το ποια ήταν καλύτερη ομάδα στο ματς, με αυτή του Ουνάι Εμερι να έχει στο 28' την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, μετά το πέναλτι του Σέρχι Γκόμεθ στον Βιτόλο, όμως ο Ρουμπέν Μπλάνκο απέκρουσε την εκτέλεση του Κέβιν Γκαμεϊρό. Μόλις δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει ένα πολύ σημαντικό γκολ για την έκβαση των διπλών αγώνων, όμως ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια του Ορεγιάνα ο Σέρχι Γκόμεθ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ρίκο. Οι Ανδαλουσιάνοι άνοιξαν τελικά το σκορ στο 45' όταν ο κεντρικός αμυντικός, Αντίλ Ραμί, νίκησε τον Ρουμπέν Μπλάνκο με κεφαλιά (1-0).

Στην επανάληψη, μέσα σε δύο λεπτά ο Γκαμεϊρό εξιλεώθηκε και με το παραπάνω για το χαμένο πέναλτι και χάρισε στη Σεβίλλη ουσιαστικά την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Στο 60' άφησε πίσω τον Γιόνι και νίκησε τον πορτέρο της Θέλτα κάτι που έκανε και στο 62' με πλασέ κάτω από τα πόδια, βάζοντας και τα δύο γκολ ύστερα από ασίστ του Μπανέγα (3-0). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κρον-Ντέλι και δεν πανηγύρισε αφού σκόραρε σε βάρος της πρώην ομάδας του. Αν δεν υπάρξει ανατροπή από το 4-0, η Σεβίλλη θα παίξει στον τελικό με την Μπαρτσελόνα που νίκησε 7-0 στο πρώτο ματς την Βαλένθια.

*Η Σεβίλλη έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του θεσμού που φτάνει τις 8 σερί νίκες χωρίς να δεθχεί γκολ.