Ρόντα - Άγιαξ 2-2

Δημήτρης Ρούσσος

«Γκέλαρε» ο Άγιαξ, που δεν μπόρεσε να περάσει νικηφόρα απ' την έδρα της Ρόντα και έπεσε στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό πίσω απ' την Αϊτχόφεν.

Σε συνέχεια της ισοπαλίας της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Χεράκλες, ο «Αίαντας» αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2 με τη Ρόντα, , παρότι προηγήθηκε με 0-2 απ’ το 29’!

Συγκεκριμένα «χτύπησε» μέσα σε δυο μόλις λεπτά, με τον Μίλικ στο 27’ και τον Ελ Γκαζί λίγο αργότερα να δίνει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ.

Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να αντιδράσουν, μειώνοντας πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τον Πέπον (35’) και «σοκάροντας» τον Άγιαξ με τον Ενγκόμπο στο 91’!

Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Άμστερνταμ έφτασε τους 49 βαθμούς κι «αποχαιρέτησε» την κορυφή, βλέποντας την PSV να τον προσπερνά, μετά τη νίκη της επί της Ντε Γκράαφσαπ, και να μπαίνει εκείνη σε θέση «οδηγού» με 50.