Στουτγκάρδη - Αμβούργο 2-1

Σε ένα ματς στο οποίο θα μπορούσε να βάλει και... 15 γκολ, η Στουτγκάρδη χρειάστηκε την κεφαλιά του Κράβετς στο 88' για να νικήσει (2-1) το Αμβούργο.

Με νίκη έκλεισε το 2015 (3-1 την Βόλφσμπουργκ), με νίκη μπήκε στο 2016 (1-3 την Κολωνία), με νίκη συνεχίζει η «Στουτ», η οποία επικράτησε του Αμβούργου σε ένα τρομερό ματς με 2-1 και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν απίστευτο σκορ από το πρώτο 45λεπτο αλλά έχαναν την μία ευκαιρία μετά την άλλη, απέναντι σε μια ομάδα που απλά παρακολουθούσε και ήλπιζε ότι η τύχη θα κρατούσε ως το τέλος. Τελικά κράτησε ως το 88', όταν ο Κράβετς λύτρωσε τους γηπεδούχους.

Από το ξεκίνημα η Στουγκάρδη μπήκε δυνατά και στο 3' ο Γκέντνερ δεν κατάφερε στο πίσω δοκάρι να πλασάρει, μετά το γύρισμα που έγινε από αριστερά. Ενα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν με το σουτ του Ινσούα που έφυγε άουτ και στο 15' ήταν η σειρά του Ντιντάβι να βγει σε θέση για γκολ, μετά την μπαλιά του Γκέντνερ, για να αποκρούσει όμως ο Αντλερ. Λίγα λεπτά μετά, στο 18', οι Ντιντάβι-Γκέντνερ συνεργάστηκαν ξανά αλλά το πλασέ του δεύτερου έφυγε άουτ, με το ματς να είναι ένας μονόλογος των Σουηβών. Γκολ, όμως, δεν μπορούσαν να βάλουν με τίποτα καθώς στο 29' ήταν η σειρά του Κόστιτς να αστοχήσει μετά την σέντρα του Γκρόσκροϊτζ από δεξιά.

Το Αμβούργο έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στο 36' αλλά ο Λαζόγκα δεν κατάφερε να κρεμάσει τον Τιτόν, για να έρθει στο επόμενο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία για την Στουτγκάρδη, όταν ο Βέρνερ με διαγώνιο σουτ από δεξιά εντός περιοχής έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ... Οπως ακριβώς έκανε και στο 42' με κεφαλιά, μετά την ωραία σέντρα του Ντιέ από δεξιά, για να κλείσει -παραδόξως- χωρίς γκολ το πρώτο μέρος.

Οσο για το δεύτερο, άνοιξε όπως αναμενόταν... Με την Στουτγκάρδη, δηλαδή, να έχει νέα μεγάλη ευκαιρία στο 47', όταν ο Βέρνερ βγήκε τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Αντλερ. Δευτερόλεπτα μετά, στην εξέλιξη της φάσης, οι γηπεδούχοι... ξεπέρασαν τους εαυτούς τους αφού είχαν απίστευτη διπλή ευκαιρία με τους Γκρόσκροϊτζ και Ρουπ: Ο πρώτος δεν μπόρεσε από το ένα μέτρο να βρει δίχτυα (κόντραρε σε αντίπαλο) ενώ ο δεύτερος είδε τον Αντλερ να αποκρούει το δυνατό κοντινό σουτ! Ολες αυτές οι χαμένες ευκαιρίες σε έκαναν να απορείς για το τι πρέπει να γίνει τελικά ώστε να σκοράρει η Στουτγκάρδη, η οποία πλησίασε στο γκολ και στο 65' αλλά ο Αντλερ απέκρουσε με... τα πόδια το φάουλ του Ντιντάβι.

Ενα λεπτό μετά, πάντως, ο άσος των Σουηβών με κεφαλιά μετά το κόρνερ έκανε το 1-0, αν και τελικά χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Χουντ, ο οποίος προσπάθησε να απομακρύνει πάνω στη γραμμή αλλά δεν τα κατάφερε. Η «Στουτ» είχε καταφέρει μετά από πάμπολλες προσπάθειες να πάρει το προβάδισμα που άξιζε από το ξεκίνημα του ματς αλλά στο 75' το Αμβούργο, που ως τότε δεν έκανε τίποτα αξιόλογο, ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά-ψαράκι του Ρούντνεβς μετά την σέντρα από αριστερά (1-1)! Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, πήγαν να... κλέψουν κιόλας το ματς στο 79' με τον Ιλιτσεβιτς αλλά ο Τιτόν απέκρουσε το κοντινό πλασέ.

Οι τρεις βαθμοί θα μπορούσαν να πάνε σε οποιαδήποτε από τις δύο πλευρές αφού το ματς είχε εξελιχθεί σε... ροντέο, μέχρι που επέβαλε την τάξη στο 88' ο Κράβετς με ωραία κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Εχοντας και τη βοήθεια του Τιτόν, όμως, ο οποίος στο 92' απέκρουσε το σουτ εντός περιοχής του Κλέμπερ...