Παρί Σεν Ζερμέν - Τουλούζ 2-0

Ρουτίνα έχουν γίνει οι εγχώριοι τίτλοι για την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Τουλούζ και πέρασε στον τελικό του League Cup Γαλλίας.

Ετοιμη να υπερασπιστεί και αυτήν την κούπα είναι η ομάδα του Λοράν Μπλαν, την οποία κανένας δεν μπορεί να κοντράρει στην Γαλλία. Οι Παριζιάνοι τσέκαραν το εισιτήριό τους για τον τρίτο σερί τελικό στη διοργάνωση αποφεύγοντας για πλάκα το εμπόδιο της Τουλούζ, που μάχεται για την παραμονή στην Ligue1 και κράτησε το «μηδέν» μέχρι το ημίχρονο. Ο Εσέκιελ Λαβέτσι με διπλή προσπάθεια νίκησε σε τετ-α-τετ τον Γκοϊκοετσέα στο 65' και επτά λεπτά αργότερα ο Ανχελ Ντι Μαρία έβαλε ακόμα μια γκολάρα φέτος με αριστερό σουτ εκτός περιοχής στο παραθυράκι. Το λιθαράκι του για να είναι το 2-0 το τελικό αποτέλεσμα έβαλε και ο Ντουσέζ, με τον keeper της Παρί να πιάνει το πέναλτι του Μπρέιθγουαϊτ στο 90'.