Νις για... Champions League!

Ακάθεκτη η Νις, επικράτησε 2-1 της Λοριάν, έμεινε πέμπτο διαδοχικό ματς αήττητη και βρέθηκε στη 2η θέση! Επεισοδιακό τρίποντο για Γκινγκάμπ, σοκ για Λιλ!

Η Νις συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία, έμεινε 5ο διαδοχικό ματς αήττητη επικρατώντας 2-1 της Λοριάν! Ο Μπεν Αρφά πήρε την ομάδα στις πλάτες τουμ βοήθησε στην ανατροπή στέλνοντας την ομάδα του στη 2η θέση της βαθμολογίας! Στο 23' η Λοριάν άνοιξε το σκορ με τον Ζοφρέ, ωστόσο πριν το τέλος του α' μέρους οι γηπεδούχοι είχαν βρει δυο φορές δίχτυα. Στο 35' ο Μπεν Αρφά πέτυχε το 10ο του στη σεζόν για το 1-1 και στο 44' ο Κοζιέλο διαμόρφωσε το 2-1! Αξίζει να σημειωθεί, πως αυτή ήταν η 750η νίκη της Νις στη Ligue 1 και έγινε η 10η ομάδα που το καταφέρνει

Χωρίς νικητή το ματς στο Μπουζουάρ, Ναντ και Μπορντό αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε ματς που οι γηπεδούχοι έκαναν.... χαρακίρι! Τα «Καναρίνια» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και στο πρώτο λεπτό ο Σίγκμπορσον πέτυχε το 1-0. Με τη συμπλήρωση του ημιωρου, ο Μπεντόγια σημείωσε το 2-0. Ωστόσο, η αντεπίθεση των «Γιρονδίνων» στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε αποτελέσματα. Ο Ντιαμπατέ μείωσε σε 2-1, ενώ το αυτογκόλ του Τσάνα έδωσε το βαθμό στη Μπορντό και την κράτησε σε απόσταση αναπνοής από την τριάδα.

Δεύτερο σοκ σε λίγες ημέρες για τη Λιλ, αφού μετά τον αποκλεισμό από την ερασιτεχνική, Τρελιζάκ στο κύπελλο ήρθε και η εντός έδρας ήττα 3-1 από την Τρουά! Για την ουραγό του πρωταθλήματος, αυτή ήταν η πρώτη νίκη στη σεζόν! Ο Μπουφάλ με πέναλτι πέτυχε το 1-0 στο 25', ενώ έχασε και ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα! Στην επανάληψη όμως ήρθε η κατάρρευση. Ο Καμπό με δυο τέρματα σε τρία λεπτά (77', 80'), έδωσε το προβάδιαμα για την Τρουά και ο Πι στο 86 διαμόρφωσε το 3-1!

Επεισοδιακό ματς στο Ρουντουρού, η Γκινγκάμπ επικράτησε 1-0 της Μπαστιά με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυτστερήσεων! Χρειάστηκε η αποβολή του Αγίτε στο 68', αλλά κι αυτή του Καούζακ στο 92'. Τη λύση έδωσε ο Ζιρές στέλνοντας την ομάδα του πιο μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Αλλωστε, αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Γκινγκάμπ από τον Νοέμβριο!

Ακόμα πιο κοντά στην τετράδα η Καέν, η οποία επέστρεψε στις νίκες έπειτα από έξι ματς! Μάλιστα, επικράτησε 2-1 της Μονπελιέ χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ντελόρ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπενσεμπαϊνί στο 23', αλλά στο 40΄ ο Ροντελίν ισοφάρισε! Ο Ντελόρ στο 52' διαμόρφωσε το 2-1, με την Καέν να αντέχει την πίεση των γηπεδούχων! Η Μονπελιέ υπέστη την τέταρτη διαδοχική της ήττα κι έμεινε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη!