Χιχόν - Σοσιεδάδ 5-1

Την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν πραγματοποίησε η Χιχόν, διέσυρε 5-1 τη Σοσιεδάδ, έβαλε τέλος στον... κατήφορο και βγήκε εκτός επικίνδυνης ζώνης!

Πέντε διαδοχικές ήττες και οκτώ στα τελευταία εννέα ματς έφεραν τη Χιχόν στο... γκρεμό! Ωστόσο, κόντρα στη Σοσιεδάδ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, έκανε το καλύτερο της ματς στη σεζόν και την διέσυρε με 5-1! Μπήκε τέλος στον κατήφορο και με το τρίποντο βρέθηκε εκτός επικίνδυνης ζώνης. Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με δυο τέρματα! Ο Καρμόνα στο 1' άνοιξε το σκορ και στο 9' ο Ν΄ Ντι πέτυχε το 2-0. Η Σοσιεδάδ πίεσε μετά το 20λεπτο και στο 37' ο Βέλα έβαλε την ομάδα στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1! Από κει και πέρα δράση ανέλαβε ο Σανάμπρια, ο οποίος με χατ τρικ διέλυσε κάθε ελπίδα της Σοσιεδάδ για κάτι θετικό. Στο 44' πέτυχε το 3-1, στο 53' σφράγισε τη νίκη και στο 81' έδωσε διαστάσεις θριάμβου διαμορφώνοντας το 5-1!