Σεβίλλη - Μιραντές 2-0

Με γκολ του Βιτόλο στις καθυστερήσεις, η Σεβίλλη επικράτησε 2-0 της Μιραντές κι έκανε τεράστιο βήμα για την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Copa del Rey!

Κόντρα στην έκπληξη του θεσμού, Μιραντές η Σεβίλλη δεν είχε εύκολη αποστολή, με τον Ουνάι Εμερι να χρησιμοποιεί αρκετούς βασικούς! Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 12' έχασαν μεγάλη ευκαιρία να παγώσουν το Σάντσες Πιθχουάν, όταν τη σουτάρα του Φραν έδιωξε εντυπωσιακά ο Σορια. Στην πρώτη της καλή φάση, στο 20', η Σεβίλλη κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Σύγχυση στην άμυνα της αντιπάλου και ο Ενζονζί απο κοντά πέτυχε το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν σωστά για οφσάιντ. Η απάντηση της Μιραντές ήρθε στο 29' όταν ο Φραν σημάδεψε απο κοντά το δοκάρι. Στο 45' η Σεβίλλη έχασε μεγάλη ευκαιρίες, όταν ο Γκαμεϊρό νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ραούλ! Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην επανάληψη, πίεσαν και έχασαν καλές ευκαιρίες με Ρέγιες, Καρίσο και Κρον Ντέλι. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις από ασίστ του Δανού, ο Βιτόλο με προβολή έδωσε ουσιαστικά το εισιτήριο για τα ημιτελικά!