Ρ. Σοσιεδάδ – Ντεπορτίβο 1-1

Άγιο είχε η Ντεπορτίβο στο Σαν Σεμπαστιάν, που προηγήθηκε με το τυχερό γκολ του Λουίς Αλμπέρτο, ενώ τα δοκάρια των Ζόνατας και Ογιαρθαμπάλ, στέρησαν από τη Σοσιεδάδ την απόλυτη ανατροπή, μετά το πέναλτι του Πριέτο (1-1).

Η Λα Κορούνια είχε τον Λουξ για να την κρατήσει στο ματς στα πρώτα λεπτά και την τύχη για να της δώσει το προβάδισμα στο 26’, όταν το άτσαλο γύρισμα του Γιούρι στον Ρούγι, έγινε πάσα για τον Λούκας Πέρεθ, που έστρωσε στον επερχόμενο Λουίς Αλμπέρτο, που πλάσαρε για το 1-0.

Οι Βάσκοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση, χωρίς αποτελέσματα, ο Ρούγι έβαλε κι αυτός το λιθαράκι του για να μην χαθεί οριστικά το ματς και στο 74’ ο Τσάμπι Πριέτο κέρδισε το πέναλτι, που ο ίδιος έκανε γκολ αργότερα για το 1-1. Σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε, αφού η Κεφαλιά του Ζόνατας στο 87’ σταμάτησε στο δοκάρι και η προσπάθεια του Ογιαρθαμπάλ στο ντεμπούτο του ένα λεπτό αργότερα είχε την ίδια κατάληξη.