Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ 4-1 (vid)

Ο Ντε Μπρόινε σκόραρε, μοίρασε άλλες δύο ασίστ και οδήγησε τη Σίτι σε εύκολη νίκη με 4-1 επί της Σάντερλαντ.

Το νέο σήμα φαίνεται ότι έφερε γούρι στη Σίτι, που επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και με κορυφαίο τον Ντε Μπρόινε διέλυσε με 4-1 τη Σάντερλαντ, πριν το μεγάλο ματς με τη Λέστερ.

Οι παίκτες του Πελεγκρίνι ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμη περισσότερα τέρματα. Το σκορ ήτα  ήδη 3-0 στο 22’ και, φυσικά, τα πάντα τελείωσαν από νωρίς. Οι πολίτες έδειξαν εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα στην επίθεση, καθώς προηγήθηκαν με την πρώτη τους ευκαιρία, όταν στο 12’ ο Ντε Μπρόινε μάζεψε την μπάλα μετά τη δυνατή σέντρα του Κολάροφ, έκανε νέα σέντρα και ο Στέρλινγκ με κεφαλιά (!) το 1-0.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, όταν ο Τουρέ με ατομική ενέργεια και συρτό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μανόνε στο 17’, πριν ο Μπονί κάνει το 3-0 με ωραία κεφαλιά μετά από φάουλ του Ντε Μπρόινε στο 22’! Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν στο 20’, όταν η κεφαλιά του Γκρέιαμ πέρασε λίγο άουτ, όμως μέχρι εκεί. Μανγκαλά (25’, 42’), Τουρέ (30’) και Σίλβα (33’) έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για τη Σίτι, με τον Μπορίνι (35’) να απειλεί για τη Σάντερλαντ και το 3-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τον Σίλβα να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 48’ και τον Ντε Μπρόινε να βρίσκει δίχτυα στο 54’ για το 4-0. Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 59’, όταν ο Μπορίνι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Χαρτ και κατάφερε να τον νικήσει με διπλή προσπάθεια, όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι, που έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες μέχρι το τέλος. Στο 69’ ο Κοάτες ανέτρεψε τον Σίλβα (το μαρκάρισμα φαίνεται να είναι λίγο έξω από την περιοχή), με τον διαιτητή Τέιλορ να δίνει το πέναλτι και τον Μπονί να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 80’ ο Μανόνε έβγαλε το σουτ του Ντε Μπρόινε, με τον Μπονί να παίρνει το ριμπάουντ και από κοντά να στέλνει την μπάλα εκεί περίπου, που την είχε στείλει και στο πέναλτι, πριν χάσει και την τελευταία ευκαιρία στο 87’, με το 4-1 να παραμένει.

Μάντσεστερ Σίτι (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Χαρτ, Κολάροφ, Μανγκαλά, Οταμέντι (62’ Κομπανί – 71’ Ντεμικέλις), Σανιά, Τουρέ (62’ Ντελφ), Φερναντίνιο, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Μπονί

Σάντερλαντ (Σαμ Άλαρνταϊς): Μανόνε, Τζόουνς, Κοάτες, Ο’ Σι, Φαν Άανολντ, Εμβιλά (56’ Κάτερμολ), Τζόνσον, Ζόρντι Γκόμεθ, Γκρέιαμ (71’ Γουότμορ), Φλέτσερ (62’ Λενς), Μπορίνι