Η Χιροσίμα πήρε τον μικρό τελικό (vid)

Με ανατροπή στο σκορ μέσα σε 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η Σανφρένσε Χιροσίμα επικράτησε 2-1 της Γκουανγκζού και πήρε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.
Στην ασιατική μάχη ανάμεσα σε Κινέζους και Ιάπωνες για την 3η και την 4η θέση του Μουντιάλ Συλλόγων στη Γιοκοχάμα, αυτή που χάρηκε στο φινάλε ήταν η Χιροσίμα.
Αν και ο πρώην άσος της Τότεναμ, Παουλίνιο, είχε βάλει μπροστά στο σκορ την Γκουναγκζού από το 4ο μόλις λεπτό, ήρθαν τα πάνω - κάτω με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Ντάγκλας στο 70ο και το 83ο λεπτό για να πανηγυρίσει στο τέλος η ομάδας του Χατζίμε Μορεγιάσου την επιτυχία, δείχνοντας γι' ακόμα ένα ματς το ισχυρό ανταγωνιστικό πρόσωπό της, μετά τον ημιτελικό με τη Ρίβερ Πλέιτ από την οποία ηττήθηκε δύσκολα με 1-0.