Μάντσεστερ Σίτι - Γκλάντμπαχ 4-2

Ο... Μοράτα καταδίκασε την Γιουβέντους σε ήττα (1-0) από την Σεβίλλη και έτσι η 1η θέση πήγε στη Μάντσεστερ Σίτι που νίκησε με 4-2 την Γκλάντμπαχ!

Στο Μάντσεστερ η Σίτι ήξερε ότι δεν κρατούσε την τύχη της στα χέρια της. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι ήθελε μόνο νίκη επί της Γκλάντμπαχ και παράλληλα ήττα της Γιουβέντους στην Ισπανία ώστε η 1η θέση να πάει στην ομάδα του. Και πήγε, μετά από ένα τρελό ματς με συνεχείς ανατροπές! Ενα ματς που άρχισε με την Γκλάντμπαχ να έχει την υπεροχή αλλά το γκολ το έβαλαν οι Αγγλοι, με τον Σίλβα στο 16' να εκτελεί τον Ζόμερ (1-0). Αυτή ήταν ουσιαστικά και η μοναδική καλή φάση της Σίτι στο πρώτο 45λεπτο, το οποίο ανήκε στους Γερμανούς.

Η Μπορούσια ισοφάρισε στο 19' με το σουτ του Κορμπ, ήλεγξε σε απόλυτο βαθμό την κατάσταση και στο 42' έφτασε στο 1-2 με το σουτ του Ράφαελ! Στην επανάληψη η Σίτι μπήκε πιο δυνατά, απέναντι σε μια Γκλάντμπαχ που ήθελε απλά να κρατήσει το σκορ για να συνεχίσει στο Europa League. Το κρατούσε μέχρι και το 79', όταν ο Στέρλινγκ με σουτ έκανε το 2-2 και έβαλε φωτιά στις εξέδρες καθώς η Γιουβέντους έχανε στη Σεβίλλη.

Αυτό σήμαινε ότι η ομάδα του Πελεγκρίνι ήθελε ακόμη ένα γκολ για να αγκαλιάσει την 1η θέση και το έβαλε άμεσα, στο 81', ξανά με τον Στέρλινγκ (3-2)! Οι Γερμανί τα είχαν χαμένα, οι Αγγλοι... πετούσαν και στο 85' ο Μπονί έγραψε το τελικό 4-2 μέσα σε παραλήρημα!

Μάντσεστερ Σίτι (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Χαρτ, Κλισί (80' Σανιά), Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροφ, Τουρέ, Φερναντίνιο, Ντελφ (65' Μπονί), Σίλβα, Ντε Μπρόινε (65' Νάβας), Στέρλινγκ

Γκλάντμπαχ (Αντρέ Σούμπερτ): Σόμερ, Βεντ (84' Αζάρ), Τζόνσον (72' Ντρίμιτς), Κρίστενσεν, Ελβέντι, Νόρντβεϊτ, Στιντλ, Τσάκα, Κορμπ, Νταχούντ (67' Σουλτζ), Ράφαελ.

Ο Γιορέντε το έβαλε, ο Μοράτα δεν το έβαζε με τίποτα!
Στο «Σαντσέθ Πιθχουάν» η Γιουβέντους ήθελε απλά την ισοπαλία για να κλειδώσει την 1η θέση αλλά μπήκε για τη νίκη, απέναντι σε μια Σεβίλλη που είχε ως μονόδρομο το τρίποντο. Οι Μπιανκονέρι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο 5λεπτο με τον Μοράτα, για να ακολουθήσει στο 17' το πολύ καλό σουτ του Ντιμπάλα που έφυγε λίγο άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ρίκο έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε κεφαλιά του Στουράρο, για να απαντήσουν οι Ισπανοί στο 19' με τους Γιορέντε-Κονοπλιάνκα αλλά ο Μπουφόν τους σταμάτησε.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό και «αφεντικό» την Γιούβε, η οποία στο 25' έφτασε μια ανάσα από το 0-1 αλλά ο Μοράτα κυριολεκτικά από τα δύο μέτρα δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά την κεφαλιά-πάσα του Ντιμπάλα! Η Σεβίλλη προσπαθούσε με σέντρες για τον Γιορέντε να κάνει κάτι καλό αλλά ο Μπουφόν αντέδρασε σωστά και στο 31', για να κλείσει το πρώτο μέρος με την απόκρουση του Ρίκο, στο 41', σε εκτέλεση φάουλ του Ντιμπάλα.

Στην επανάληψη η Γιουβέντους μπήκε με την ίδια λογική και στο 48' χρειάστηκε νέα επέμβαση του Ρίκο, αυτή τη φορά σε ωραίο δυνατό σουτ του Πογκμπά, για να μείνει το 0-0, με τους Ανδαλουσιανούς να προσπαθούν στα επόμενα λεπτά να μεταφέρουν το ματς προς την περιοχή των Ιταλών. Το κατάφεραν για περίπου ένα 5λεπτο και αποδείχθηκε αρκετό για να σκοράρουν, με την κεφαλιά του -πρώην Μπιανκονέρο- Γιορέντε στο 65' μετά το κόρνερ του Κονοπλιάνκα (1-0)!

Ακόμη κι έτσι, πάντως, η Γιούβε είχε την 1η θέση του ομίλου καθώς την ίδια ώρα η Σίτι έχανε από την Γκλάντμπαχ, για να αλλάξουν όλα στο επόμενο 10λεπτο. Και αφού άλλαξαν στην Αγγλία, αποφάσισαν να ανεβάσουν στροφές και οι Τορινέζοι μετά το 75', ψάχνοντας την ισοφάριση. Την άγγιξαν στο 81', όταν η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι από το πολύ ωραίο πλασέ εκτός περιοχής του Ντιμπάλα, πλησίασαν ξανά στο 85' με τον Πογκμπά και πίστεψαν ότι έκαναν το 1-1 στο 91', όταν ο Κουαδράδο κατέβασε ωραία και έδωσε... γκολ στον Μοράτα (που θα συνεχίσει να ζεσταίνει πάγκο) αλλά αυτός από πολύ κοντά δεν νίκησε τον Ρίκο...

Ετσι, η Σεβίλλη πανηγύρισε για το γεγονός ότι θα συνεχίσει στην Ευρώπη και στο αγαπημένο της Europa League ενώ η Γιουβέντους θα μπει ως 2η στην κλήρωση για τους «16» του Champions League.

Σεβίλλη (Ουνάι Εμερι): Σέρχιο Ρίκο, Κόκε, Ραμί, Κολοτζέτζακ (57' Μαριάνο), Τρεμουλινάς, Κρικόβιακ, Ν' Ζόνζι, Βιτόλο, Μπανέγα, Κονοπλιάνκα (68' Κρον-Ντέλι), Γιορέντε (77' Γκαμέιρο).

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ (77' Κουαδράδο), Στουράρο, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Αλεξ Σάντρο, Μοράτα, Ντιμπάλα.