Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-1 (vid)

Νίκος Μαρούδας

Ο Παναιγιάλειος με γκολ στο 84', πήρε το ντέρμπι της Αχαΐας κόντρα στην Παναχαϊκή και έγινε το... αφεντικό του νομού!

Πήρε το ντέρμπι με την Παναχαϊκή ο Παναιγιάλειος, που ήταν καλύτερος των Πατρινών και με ένα γκολ στο φινάλε, κατάφεραν να... αποδράσουν από την Πάτρα με 1-0.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, με τους φιλοξενούμενους από τα πρώτα λεπτά να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και να απειλούν μόλις στο 13', με τον Αθανασόπουλο να προλαβαίνει τον Μπουρλάκη και στο 16', με τον Πέριτς να μην μπορεί με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι που δεν μπορούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, έφτασαν κοντά στο γκολ όταν στο 36' ο Στεργίδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πίτκα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Παναχαϊκή να έχει μια ανούσια κατοχή και τον Παναιγιάλειο να καταφέρνει να φτάσει στο γκολ στο 84'. Ο Σπίνουλας βγήκε στην κόντρα, πέρασε και τον Αθανασόπουλο και με πλασέ από πλάγια θέση έκανε το 0-1. Αυτό το γκολ έκρινε και την αναμέτρηση, μιας και η Παναχαϊκή όσο και να πίεσε δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Έτσι, ο Παναιγιάλειος πήρε την νίκη και έγινε το... αφεντικό στην Αχαΐα!

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Αθανασόπουλος, Παπανικολάου (87' Μητρόπουλος), Ασίγκμπα, Κάργας, Ι. Λαμπρόπουλος, Χατζής, Πινδώνης (73' Τρίγκας), Στεργίδης, Πέδρο (93' Σταμογιάννος), Σιατραβάνης, Τζίλας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Πίτκας, Σανδραβέλης, Ομάρ, Ιωάννου, Κολόκας, Κρισμάρεβιτς, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Πέριτς (78' Μίλιτς), Μπουρλάκης, Σκαρτσίλας (91' Χαρτσιάς).