Κρου – Τίμπερς 1-2

Ραντεβού με την ιστορία είχαν οι Πόρτλαντ Τίμπερς, που στα πρώτα επτά λεπτά έβαλαν τις βάσεις για την νίκη επί των Κολόμπους Κρου με 2-1, κατακτώντας το MLS Cup για πρώτη φορά.

Η ομάδα του Όρεγκον κατέκτησε το πρώτο της MLS Cup, γράφοντας ιστορία από τα πρώτα 27 δευτερόλεπτα! Ο γκολκίπερ των Κρου Στιβ Κλαρκ πιέστηκε από τον Ντιέγο Βαλέρι και το τάκλιν του τελευταίου του πήρε τη μπάλα από τα πόδια, στέλνοντας την στα δίχτυα. Το Πόρτλαντ δεν χρειάστηκε περισσότερα από 6 ακόμη λεπτά για να διπλασιάσει το προβάδισμά του, με κεφαλιά του Ρόντνεϊ Γουάλας στο ύψος της μικρής περιοχής. Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων δεν μεταφράστηκε σε κατοχή (61%-39%), αλλά στις ευκαιρίες, αφού οι Κρου έκαναν μόλις ένα ματς στην εστία, με το οποίο μείωσαν σε 2-1 με τον Κέι Καμαρά να επωφελείται από την κάκιστη έξοδο του γκολκίπερ Άνταμ Κουαρασέι.