Στο Euro η Σλοβακία, «αυτοκτονία» η Ουκρανία (vids)

Η Σλοβακία επιβλήθηκε με 4-2 του Λουξεμβούργου και εξασφάλισε την πρόκριση στο Euro. Αυτοκτονία για την Ουκρανία, που έχασε 1-0 από τα «δεύτερα» της Ισπανίας και θα παίξει στα μπαράζ.

Η Σλοβακία γνώριζε ότι με νίκη στο Λουξεμβούργο, ό,τι και να γινόταν στην Ουκρανία έπαιρνε την πρόκριση για το Euro. Οι παίκτες του Κοζάκ έκαναν το χρέος τους και ακόμη και αν αγχώθηκαν στο ξεκίνημα της επανάληψης, έφτασαν στη νίκη με 4-2 και ετοιμάζουν βαλίτσες για τη Γαλλία. Οι Σλοβάκοι μπήκαν δυνατά και μέχρι το ημίχρονο έδειξαν να έχουν καθαρίσει το ματς. Ο Χάμσικ έκανε το 0-1 στο 24', ενώ ο Νέμεθ το 0-2 στο 29'.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και ο Μακ έκανε το 0-3 στο 30', σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Ξαφνικά, όμως, ένα μπλακ άουτ μετά το 60' έκανε το ματς ντέρμπι. Στο 61' ο Μουτς μείωσε σε 1-3, ενώ στο 65' ο Γκέρσον με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-3! Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέχρι το τέλος να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως τη στιγμή που είχαν βγει στην επίθεση, ο Χάμσικ πέτυχε το δεύτερό του γκολ στις καθυστερήσεις, για να κάνει το τελικό 2-4 και να στείλει την ομάδα του στα τελικά!

To 10 στα 10 η Αγγλία!

Απίθανη η Αγγλία, συνέχισε την τρελή πορεία της στα προκριματικά και πάει στη Γαλλία με τα φρένα σπασμένα! Μεγάλη νίκη 3-0 στο Βίλνιους επί της Λιθουανία, έκανε το 10στα 10 και έγινε η τρίτη ομάδα μετά την Τσεχία και τη Γερμανία που καταφέρνει κάτι ανάλογο! Οι Αγγλοι μπήκαν πολύ δυνατά, πήραν τον έλεγχο και έβαλαν τους Λιθουανούς στην περιοχή τους. Ετσι, στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε το γκολ με μακρινό σουτ του Ρος Μπάρκλεϊ. Στο 36' οι Αγγλοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, ο Κέιν έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια από την πλάτη του Αρλάουσκις κατέληξε στα δίχτυα. Αλλωστε, αυτό ήταν το 50ο αυτογκόλ - δώρο για τους Βρετανούς! Εξαιρετική η ομάδα του Χόντγκσον, έχασε στο 50' μεγάλη ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ, αλλά ο Κέιν δυο φορές δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 62' ήρθε το τρίτο τέρμα, ο Ινγκς έσπασε ωραία στον Τσάμπερλεϊν, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα διαμόρφωσε το 3-0. Μάλιστα, έγινε ο 10ος διαφορετικός διεθνής που σκόραρε στα προκριματικά!

Σούπερ ο Ντε Χέα, «αυτοκτονία» για Ουκρανία!
Η πρωτιά είχε εξασφαλιστεί, η Ισπανία πήγε με πολλές απουσίες στο Κίεβο, «ξυλοκοπήθηκε» άσχημα από τους Ουκρανούς, ωστόσο άντεξε και μάλιστα έφυγε και με τη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές τελικές προσπάθειες, ο Ντε Χέα ήταν εξαιρετικός με δέκα καλές επεμβάσεις και αναδείχθηκε... ήρωας των Ούγγρων, αφού κρατώντας το μηδέν τους έστειλε στο Euro! Hταν η 8η διαδοχικό νίκη για τους Ισπανούς, με τους Ουκρανούς να πηγαίνουν στα μπαράζ! Ο γκολκίπερ της Γιουνάιτεντ κέρδισε τους Κονοπλιάνκα, Γιαρμολένκο, Κράβετς, ενώ είδε τον συμπαίκτη του Μάριο Γκασπάρ να πετυχαίνει στο 21' το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Στο 24' πάντως οι Ιβηρες είχαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά ο Φάμπρεγας αστόχησε από την άσπρη βούλα! Κέρδος για τους Ισπανούς και οι εμφανίσεις των Τιάγκο, Ισκο, Νολίτο!

Στο... χαλαρό οι Σλοβένοι
Η Σλοβενία είχε εξασφαλίσει την 3η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ, το Σαν Μαρίνο είχε μείνει στην τελευταία θέση και το μοναδικό ενδιαφέρον ήταν αν οι ουραγοί θα κατάφερναν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη. Τελικά, η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη, με τους Σλοβένους να φτάνουν στη νίκη με 2-0. Ο Σέζαρ έκανε το 0-1 στο 54', ενώ ο Πέτσνικ τελείωσε τα πάντα, κάνοντας το τελικό 0-2 στο 74'.

Ούτε στη Λευκορωσία...
Το μοναδικό ενδιαφέρον στο Μπορίσοβ ήταν για το αν τα Σκόπια θα απέφευγαν την τελευταία θέση. Ο Ντρούλοβιτς είχε πει ότι η ομάδα του θα παίξει επιθετικά με στόχο τη νίκη, όμως επιθετικά δεν ήταν καθόλου αποτελεσματική. Οι Λευκορώσοι προέρχονταν από μεγάλη νίκη επί της Σλοβακίας, όμως αυτή τη φορά δεν κατάφεραν να ανεβάσουν ταχύτητα, με αποτέλεσμα πολύ φυσιολογικά το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος.