Αζερμπαϊτζάν - Κροατία 0-0

Ο Προσινέτσκι έπαιξε... έξυπνα τους συμπατριώτες του και το Αζερμπαϊτζάν απέσπασε ισοπαλία 0-0 από την Κροατία. Παραμένει κορυφή η «Χρβάτσκα».

Η Κροατία γκέλαρε στο Μπακού, παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στο Αζερμπαϊτζάν και παράλληλα έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρωτιά του ομίλου. Ο Ρόμπερτ Προσινέτσκι νίκησε στη σκακιέρα του πάγκου τον πρώην συμπαίκτη του στην Εθνική, Νίκο Κόβατς και οι Αζέροι πήραν το βαθμό! Οι γηπεδούχοι δεν... ξέχασαν τη συντριβή στον α' γύρο (0-6), ήταν καλοί στο ανασταλτικό κομμάτι και με εξαίρεση το πρώτο 20λεπτο άντεξαν την πίεση. Σε αυτό το διάστημα, ο Μάντζουκιτς έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία σε τετ α τετ που είχε, όπως και ο Πέρισιτς που νικήθηκε από τον Αγκάγιεφ. Η Κροατία δυσκολεύθηκε στο δημιουργικό κομμάτι δημιουργώντας μόλις δυο φάσεις στην επανάληψη. Στο 68' ο Κόβατσιτς ακάλυπτος δεν μπόρεσε να σκοράρει, όπως και στο 82'ο Μάντζουκιτς. Στους 15 βαθμούς οι Κροάτες, ακολουθούν με ματς λιγότερο οι Ιταλοί με 12 βαθμούς