«Οργανωμένο σχέδιο» για να πετάξουν εκτός την Ιταλία (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Σουηδοί και Πορτογάλοι προκρίθηκαν από τη φάση των ομίλων του Euro 2015 σε επίπεδο Ελπίδων, στην Τσεχία, εφαρμόζοντας... σχέδιο «εξόντωσης» των Ιταλών στα τελευταία λεπτά!

Η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε με σκορ 3-1 της εθνικής ομάδας της Αγγλίας και περίμενε πλέον το αποτέλεσμα του αγώνα της Πορτογαλίας με τη Σουηδία για να μάθει αν θα έπαιρνε ένα από τα δύο «εισιτήρια» από το β' γκρουπ της τελικής φάσης.

Η Ιταλία θα μπορούσε να περάσει στην επόμενη φάση μονάχα σε περίπτωση νίκης των Πορτογάλων επί των Σουηδών. Αυτοί, όμως, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι τους με το ισόπαλο 1-1 και πέρασαν... παρεούλα. Η Σουηδία, προκρίθηκε στην ισοβαθμία λόγω της νίκης (2-1) επί των Ιταλών στο μεταξύ τους ματς, όμως αυτό που έγινε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τους Ίβηρες, έδειξε ότι εφαρμόστηκε... σχέδιο «εξόντωσης» των Ιταλών.

Με το 1-1 να διαμορφώνεται στο 89ο λεπτό, τα... χασομέρια μέχρι και το σφύριγμα της λήξης, κύλησαν με τους Πορτογάλους απλά να παίζουν πασούλες στο μισό τους γήπεδο!