Τα 18 δευτερόλεπτα επαναλήφθηκαν, η πρόκριση «άλλαξε» χέρια (pics & vids)

Μετά την πρωτότυπη ιδέα της UEFA να επαναληφθούν τα τελευταία 18 δευτερόλεπτα του αγώνα μεταξύ Αγγλίας και Νορβηγίας, λόγω διαιτητικού λάθους, η Αγγλιά βρίσκεται στα τελικά του Euro U19.

Για τα προκριματικά για το γυναικείο Εuro U19 πάρθηκε αυτή η πρωτοποριακή απόφασή από την UEFA. Η ομάδα της Αγγλίας έπαιζε κόντρα στην Νορβηγία για την πρόκριση στα τελικά του θεσμού και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-1. Η διαιτητής καταλόγισε πέναλτι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά το ακύρωσε. Η ομάδα της Αγγλίας έκανε ένσταση την οποία και κέρδισε και οι παίκτριες μπήκαν στο γήπεδο για να επαναληφθούν τα τελευταία 18 δευτερόλεπτα του αγώνα. Η Γουιλιάμσον σκόραρε και η Αγγλία προκρίθηκε στην τελική φάση που θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι στο Ισραήλ. Μένει να δούμε αν η απόφαση αυτή θα αποτελέσει την αρχή για διαφορετική αντιμετώπιση την διαιτητικών λαθών από την UEFA.