Χέρτα - Φράιμπουργκ 0-2

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Η Φράιμπουργκ κέρδισε το ματς ζωής ή θανάτου στο Βερολίνο (2-0 την Χέρτα) και βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Το ντεμπούτο εντός του Νταρντάι στον πάγκο της Χέρτα ήταν αποτυχημένο. Οι Βερολινέζοι απέτυχαν να χτίσουν πάνω στη νίκη επί της Μάιντς και ηττήθηκαν δίκαια 2-0 από την Φράιμπουργκ, για να βρεθούν και πάλι στην τελευταία 3άδα, από την οποία βγήκαν οι φιλοξενούμενοι.

Οι πρωτευουσιάνοι μπήκαν με μεγαλύτερη όρεξη, όμως τους έλειπε η φαντασία στην επίθεση. Ο Στόκερ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 12’, όμως 2’ αργότερα η Φράιμπουργκ έφτασε στο γκολ. Ο Γκεντέ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Κλάους με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα αρχικά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κραφτ και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του για το 0-1. Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Στράιχ, που κρατούσαν με άνεση το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν, όμως έπαιξαν άτσαλα και χωρίς πάθος, με αποτέλεσμα μέχρι το ημίχρονο η καλύτερη ευκαιρία να χαθεί ξανά για την Φράιμπουργκ στο 35’, με το φάουλ του Σμιντ να περνάει λίγο άουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε ελπιδοφόρα για την Χέρτα, με τον Καλού να μην προλαβαίνει με προβολή να φέρει το ματς στα ίσα στο 46’, όμως πολύ γρήγορα η εικόνα άλλαξε. Στο 53’ ο Φίλιπ έκανε το 0-2 με ωραία κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σμιντ για το πρώτο του γκολ με την Φράιμπουργκ και κάπου εκεί όλα έδειξαν να τελειώνουν. Όποτε χρειάστηκε, ο Μπούρκι δήλωσε παρών, κάνοντας διπλή απόκρουση στο 57’ στα σουτ των Στόκερ και Καλού, ενώ στο 70’ έβγαλε και το μακρινό σουτ του Μπρουκς. Επιθετικά η Χέρτα δεν βελτιώθηκε και πολύ, με τον Στόκερ να χάνει την τελευταία ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 87’, όταν Κατ και Μπούρκι έσωσαν τη Φράιμπουργκ.