Το πιο γρήγορο πιστόλι του Champions League

Γιώργος Καραμάνος

Ο Λουίζ Αντριάνο πέτυχε σε επτά λεπτά το ταχύτερο χατ τρικ στην ιστορία του σεντονιού και η Σαχτάρ έγινε η μοναδική με έξι γκολ εκτός έδρας σε ένα ημίχρονο.

Το μυθικό αποτέλεσμα του ημιχρόνου στη Λευκορωσία δεν περιλάμβανε μόνο τα περισσότερα γκολ που έχει βάλει μία ομάδα εκτός έδρας στο Champions League, αλλά και το πιο γρήγορο πιστόλι που έχει εμφανιστεί ποτέ στη διοργάνωση. Ο Λουίζ Αντριάνο έκανε το ταχύτερο χατ τρικ στο σεντόνι, πυροβολώντας σε επτά λεπτά (37', 40', 44') το 0-4, το 0-5 και το 0-6 της Σαχτάρ Ντόνετσκ κόντρα στη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.

Το προηγούμενο ρεκόρ το κατείχε ο Μπαφετιμπί Γκομίς (8 λεπτά) από την «περίεργη» νίκη της Λυών στο Ζάγκρεμπ το 2011. Βέβαια ο Βραζιλιάνος επιθετικός είχε σκοράρει και το 0-2 στο 28', με συνέπεια να γίνει ο μοναδικός που έχει βάλει καρέ σε ένα ημίχρονο, ενώ τελικά σταμάτησε στα πέντε, αριθμό που έχει φτάσει μόνο ο Λιονέλ Μέσι. Με τη διαφορά ότι ο Αργεντινός βέβαια τα είχε πετύχει εντός έδρας!