Ιντερ - Νάπολι 2-2 (vid)

Ο Καγιεχόν έδινε δύο φορές τη νίκη στη Νάπολι στα τελευταία λεπτά αλλά η Ιντερ απάντησε άμεσα, με το τελικό 2-2 να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες.

Ο Ερικ Τοχίρ, που τις προηγούμενες μέρες απηύθυνε κάλεσμα στους τιφόζι της Ιντερ, φτάνοντας στο «Μεάτσα» για το ματς με τη Νάπολι είπε ότι «τα προσεχή δύο ματς είναι κρίσιμα για όλους», στέλνοντας το μήνυμα του στον Βάλτερ Ματσάρι. Ο Αουρέλιο Ντε Λαουρέντις, από την άλλη πλευρά, φερόταν αποφασισμένος να δώσει πριμ νίκης στους παίκτες της Νάπολι για να δει τον Ματσάρι να απολύεται και η αλήθεια είναι ότι δύο φορές στο τελευταίο 10λεπτο το πίστεψε ότι θα γίνει αφού ο Καγιεχόν έκανε το 0-1 και το 1-2 για τους Παρτενοπέι. Οι Νερατζούρι, όμως, είχαν τις απαντήσεις με τους Γκουαρίν και Ερνάνες, σώζοντας έστω τον βαθμό. Ενας βαθμός που, στο φινάλε, δεν κάνει χαρούμενους ούτε τους Μιλανέζους ούτε τους Ναπολιτάνους.

Η Ιντερ ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 18', όταν ο Ικάρντι από πολύ καλή θέση σούταρε ψηλά. Οι Νερατζούρι ήταν πιο πειστικοί αλλά στο 29' ήταν η σειρά της Νάπολι να απειλήσει με το σουτ του Χάμσικ που απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς, για να έρθει στο 39' η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους με το δοκάρι του Ερνάνες, με ωραίο σουτ, για την Ιντερ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50' ήταν η σειρά της Νάπολι να αγγίξει το γκολ αλλά ο Ινσίνιε σημάδεψε το δοκάρι στο τετ α τετ με τον Χαντάνοβιτς, με τους Παρτενοπέι να πιστεύουν, όσο περνούσε η ώρα, στη νίκη. Μια νίκη που πίστεψαν ότι θα την κατακτήσουν, όταν ο Βίντιτς στο 79' έκανε ακόμη ένα λάθος και ο Καγιεχόν με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1). Με τον κλοιό να σφίγγει επικίνδυνα, ο Ματσάρι έβγαλε τον Μεδέλ και έβαλε τον Γκουαρίν στο 81', για να τον δικαιώσει άμεσα ο Κολομβιανός αφού στο 82' έκανε το 1-1 από κοντά μετά το κόρνερ του Ντοντό!

Ο προπονητής των Νερατζούρι, που ζει τα παιχνίδια πολύ έντονα πάντα, αποβλήθηκε τελικά στο 83' και στο 90' μάλλον αισθάνθηκε ότι είναι κοντά και η απόλυση αφού ο Καγιεχόν πήρε την ωραία πάσα του Νταβίντ Λόπεθ και με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-2! Οι Ναπολιτάνοι άρχισαν να πανηγυρίζουν για τη διαφαινόμενη νίκη αλλά άμεσα, στο 91', ο Ερνάνες με κεφαλιά (!) νίκησε τον Ράφαελ και έγραψε το τελικό 2-2, αφού στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μ' Μπαγιέ δεν κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή για την Ιντερ.

Ιντερ (Βάλτερ Ματσάρι): Χαντάνοβιτς, Βίντιτς, Ρανόκια, Ντοντό, Ζουάν, Ερνάνες, Μεδέλ (81' Γκουαρίν), Ομπι (57' Μ' Μπαγιέ), Κόβατσιτς, Παλάσιο (89' Εμβιλά), Ικάρντι.

Νάπολι (Ράφα Μπενίτεθ): Ράφαελ, Αλμπιόλ, Μπρίτος (75' Γκουλάμ), Κουλιμπαλί, Ζούνιγκα, Ινλέρ, Χάμσικ (61' Ζορζίνιο), Νταβίντ Λόπεθ, Καγιεχόν, Ινσίνιε (69' Μέρτενς), Ιγουαΐν.