Τεσσάρα πριν τον Ολυμπιακό η Μάλμε (vid)

Γιώργος Φραδελάκης

Ακόμα ένα βήμα για τον τίτλο έκανε η Μάλμε στη Σουηδία, που πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη στο Τσάμπιονς Λιγκ, συνέτριψε με 4-1 τη Μπιάλμπι. Χατ τρικ ο Φόρσμπεργκ...

Τέσσερις "στροφές" πριν το φινάλε του πρωταθλήματος και η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ έχει...σφιχταγκαλιάσει τον τίτλο στη Σουηδία. Μετά και τη νέα νίκη της η ομάδα του Χάρεντε ξέφυγε στο +11 από τη 2η θέση με παιχνίδι περισσότερο και θα υποδεχτεί τους "ερυθρόλευκους" με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Το τρίποντο μάλιστα ήρθε και με ανατροπή για τη Μάλμε, καθώς η Μπιάλμπι ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον Μπλόμκβιστ στο 39ο λεπτό της συνάντησης. Η χαρά της ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Φόρσμπεργκ ισοφάρισε στη λήξη του ημιχρόνου. Εκείνος που έφερε το ματς τούμπα ήταν ο εορτάζοντας Ρόζενμπεργκ (γιόρταζε τα γενέθλιά του το Σάββατο) με τη συμπλήρωσε 64 λεπτών, για να σημειώσει άλλα δύο γκολ ο Φόρσμπεργκ στο 70' και στο 90', δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Μάλμε: Όλσεν, Ρικαρντίνιο, Γιόχανσον, Τινερχόλμ (87' Κονατέ), Ελάντερ, Αντού, Φόρσμπεργκ, Κρόον (46' Έρικσον), Τσιμπικί (46' Τελίν), Ρακίπ, Ρόσενμπεργκ