Κολωνία - Γκλάντμπαχ 0-0

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Η Κολωνία έμεινε στο 0-0 με την Γκλάντμπαχ και έγινε η πρώτη ομάδα που κρατάει το μηδέν στις 4 πρώτες αγωνιστικές.

Καμία ομάδα δεν είχε ξεκινήσει ξανά χωρίς να δεχθεί γκολ στις 4 πρώτες αγωνιστικές της Bundesliga. Το κατέφερε, λοιπόν, η Κολωνία. Οι Τράγοι μπορεί να έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι με την Γκλάντμπαχ μετά από ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, όμως λίγο θα τους νοιάζει, καθώς από τη μία πήραν ακόμη έναν υπερπολύτιμο βαθμό και από την άλλη έγραψαν ιστορία.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ’ όλη τη διάρκεια, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και τελικά καμία δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί. Η σημαντικότερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο χάθηκε για τους γηπεδούχους με τον Ολκόφσκι να μπαίνει στην περιοχή στο 17’, να κάνει το σουτ από πολύ καλή θέση και με τον Ζόμερ να βρίσκει την μπάλα εκείνη να περνάει λίγο μακριά από αριστερό κάθετο δοκάρι του. Κρούζε (12’, 28’) και Σάκα (29’) απείλησαν για την Γκλάντμπαχ, που αυτή τη φορά τα βρήκε σκούρα απέναντι στην άμυνα της Κολωνίας, με το 0-0 να μένει φυσιολογικά ως το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Κρούζε έχασε τεράστια ευκαιρία στο 48’, με την κεφαλιά του να περνάει λίγο άουτ και τις ομάδες να χάνουν πολλές μεν, μικροευκαιρίες δε. Χορν και Ζόμερ χρειάστηκε να επέμβουν ελάχιστες φορές με δυσκολία και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Κολωνία (Πέτερ Στέγκερ): Χορν, Έκτορ, Βίμερ, Μαρόχ, Μπρέτσκο, Λέμαν, Φογκτ, Οσάκο (54' Χάλφαρ), Ρίσε, Ολκόφσκι (82' Γκέρχαρντ), Ούτζα (74' Τσόλερ)

Γκλάντμπαχ (Λουσιέν Φαβρ): Ζόμερ, Κορμπ, Στραντσκ, Γιάντσκε, Βεντ, Κράμερ (78' Νόρντβαϊτ), Σάκα, Τζόνσον, Χαν (85' Χέρμαν), Ράφαελ, Κρούζε (85' Χργκότα)