Αήττητος στις πρεμιέρες ο ΠΑΟΚ (vids)

Το αήττητο στις πρεμιέρες του στη φάση των ομίλων του Europa League θέλει να διατηρήσει ο ΠΑΟΚ που υποδέχεται την Ντιναμό Μινσκ στην Τούμπα.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά παίζει για τέταρτη φορά στους ομίλους του Europa League και έχει στόχο να συνεχίσει την θετική παράδοση που έχει στα ματς της πρεμιέρας.

Την πρώτη του φορά, τη σεζόν 2010/11 αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στο «Ζαν Μπρεϊντέλ» με αντίπαλο την Κλαμπ Μπριζ, χάρη στο τέρμα του Στέλιου Μαλεζά.

Η δεύτερη φορά ήταν ένα χρόνο αργότερα, τη σεζόν 2011/12 όπου είχε μείνει στο 0-0 με την Τότεναμ στην Τούμπα, σε ένα ματς το οποίο θα μπορούσε να είχε κερδίσει αν ο διαιτητής δεν είχε δώσει επανάληψη στο πέναλτι του Λίνο, με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί την δεύτερη φορά.

Την τρίτη του φορά στην φάση των ομίλων, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει στην πρεμιέρα. Ήταν την περυσινή σεζόν (2013/14), με τη νίκη του μέσα στην Τούμπα με σκορ 2-1 απέναντι στην Σαχτιόρ Καραγκαντί. Σε εκείνο το ματς ο «δικέφαλος» είχε λυτρωθεί με το γκολ του Βούκιτς στις καθυστερήσεις.