Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 0-0

Ο Μεχμέντι έχασε πέναλτι και η Φράιμπουργκ, που έμεινε στο 0-0 με την Γκλάντμπαχ, την ευκαιρία να φτάσει στην πρώτη της νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι πιο επιθετικοί, όμως τον Σάκα να χάνει την πρώτη ευκαιρία, όταν στο 12’ ο Μπούρκι έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του. Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Στράιχ να έχουν την υπεροχή, όμως να αδυνατούν να φτάσουν στο γκολ.

Μικροευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν, όμως έλειψε η κλασική στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Σάχιν από τη μία είχε κάνει μόλις λίγες προπονήσεις, ενώ η απώλεια του Αράνγκο στο δημιουργικό κομμάτι ήταν εμφανής για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Φαβρ μπήκαν πιο δυνατά, όμως το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Κάποιες καλές τελικές προσπάθειες, όμως ουσιαστικά καμία ομάδα δεν πλησίαζε στο γκολ. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τη Φράιμπουργκ στο 63’, όταν ο Φίλιπ κέρδισε πέναλτι από τον Γιάντσκε, όμως ο Μεχμέντι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από την άσπρη βούλα… Παρά την είσοδο του Αζάρ, τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν για την Μπορούσια, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχιζαν τις προσπάθειες για το γκολ. Τελικά, τίποτα δεν άλλαξε, με το 0-0 να παραμένει.