Νίκη... πρόκρισης η Ομόνοια! (vid)

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη νίκη 3-0 κόντρα στη Μέταλουργκ Σκοπίων πέτυχε η Ομόνοια, σφραγίζοντας έτσι από την Κύπρο το εισιτήριο πρόκρισης για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε τους Σκοπιανούς και στο 6' θα μπορούσε να είχε σκοράρει, αλλά ο Ποτέ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ, αφού από σέντρα του Φοφανά ο Ράμος πέτυχε το 1-0. Οι Κύπριοι συνέχισαν την πίεση και στο 13' από σέντρα του σκόρερ, ο Ποτέ πέτυχε το 2-0. Η Ομόνοια είχε τον απόλυτο έλεγχο, η Μέταλουργκ αδυνατούσε να αντιδράσει και... έμενε στο ματς χάρη στην ατυχία των γηπεδούχων. Ιδιο σκηνικό και στο β' μέρος, με τον Ράμος στο 57' να διαμορφώνει το 3-0. Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να σημειώσουν και τέταρτο τέρμα, αλλά ο Ρούμπιο σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ομόνοια: Μορέιρα, Λομπτζιανίτζε, Στεπάνοφ, Ακουισταπάτσε, Ρόντρι, Σερτζίνιο, Φοφανά (65’ Ρούμπιο), Ράμος, Ασίς (59’ Γκριγκαλασβίλι), Ποτέ, Γκαρσία.

Check in και προβάδισμα για τα φαβορί
Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τα μεγάλα ονόματα που συμμετέχουν στον τρίτο προκριματικό όμιλο του Europa League κατάφεραν να έχουν το πρώτο λόγο ή να εξασφαλίσουν από τώρα την πρόκριση για τα playoffs. Η Τορίνο με τον Λαρόντο να πετυχαίνει δύο γκολ (πεν. 45', 53') επικράτησε 3-0 της Μπρομαποϊκάρνα στην Σουηδία και βρίσκεται και με τα δύο πόδια στον επόμενο γύρο, όπως συμβαίνει και με την Λιόν, που έκανε μία φανταστική βόλτα στην Τσεχία και επικράτησε 4-1 της Μλάντα Μπόλεσλαβ. Πρωταγωνιστής για τους Λιονέ ήταν ο Γιατάρα, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (9', 47').

Τον τίτλο του φαβορί για να περάσει διατήρησε η Χαλ που έφυγε από την Σλοβακία με το 0-0 κόντρα στην Τρεντσίν, την οποία θα περιμένει στην Αγγλία, ενώ λευκή ισοπαλία πήρε και η Ρόζενμποργκ στην Τουρκία από την Καραμπουκσπόρ και στην ρεβάνς της Νορβηγίας θα έχει το πάνω χέρι. Καθαρό προβάδισμα απέκτησε η Ρεάλ Σοσιεδάδ που με γκολ των Θουρουτούθα και Κανάλες στην επανάληψη νίκησε 2-0 την Αμπερντίν και η Αϊντχόφεν έκαμψε στην Ολλανδία την αντίσταση της άσημης, Πόλτεν με τον Λουκ Ντε Γιονγκ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ (1-0).

Εκτός από την παρουσία του Ατρόμητου και του Αστέρα Τρίπολης ο τρίτος προκριματικός είχε ελληνικό ενδιαφέρον και λόγω της Κυπελλούχου Ρουμανίας, Αστρα, η οποία με τον Βασίλη Πλιάτσικα στην 11άδα για 90 λεπτά έκανε κομμάτια την Σλόβαν Λίμπερετς χάρη στο χατ τρικ του Φατάι (4', 74', 81') και είναι πλέον δυνατό φαβορί.

Τα αποτελέσματα

Σαχτάρ Καραγκαντί - Χάιντουκ Σπλιτ 4-2

10' Τόπτσαγκιτς, 21' Φινοτσένκο, 71' Τζίντιτς, 94' Ζαγκίλσμπαϊ - 19' Γκοτάλ, 78' πεν. Κάκτας

Αστάνα - ΑΙΚ Στοκχόλμης 1-1
42' Νουσερμπάγιεφ - 9' Μπαχουί

Νέφτσι Μπακού - Τσικούρα Σακέρε 0-0

Χορζόφ - Εσμπιεργκ 0-0

Ομόνοια - Μέταλουργκ Σκόπιε 3-0
9', 57' Ράμος, 14' Πότε

Ελφσμπουργκ - Χαφναρφιόρντουρ 4-1
55' Χόλμεν, 70' Φρικ, 81' Ρόντεν, 89' πεν. Χέντλουντ - 62' Λένον

Αστρα Γκιούργκιου - Σλόβαν Λίμπερετς 3-0
4', 74', 81' Φατάι

Ντιναμό Μόσχας - Χαποέλ Σμόνα 1-1
71' Κουράνι - 63' Κόλα

Ελφσμποργκ - Χαφναρφιορντούρ 4-1
55' πεν.Χόλμεν, 70' Φρικ, 81' Ρόντεν, 89' πεν. Χέντλουντ - 61' Λένον

Καραμπούκσπορ - Ρόζενμποργκ 0-0

Μλάντα - Λιόν 1-4
66' Ρόσα - 9', 47' Γιαταρά, 36' Γκοναλόν, 67' Ουμίτι

Τρέντσιν - Χαλ 0-0

Μπρομαποϊκάρνα - Τορίνο 0-3
45' πεν, 53' Λαροντο, 58' Μπαρέτο

Αϊντχόφεν - Σεντ Πόλτεν 1-0
56' Ντε Γιονγκ

Ντιναμό Μινσκ - Κλουζ 1-0
54' Αντάμοβιτς

Ζόρια - Μόλντε 1-1
62' Καμενιούκα - 89' Σβέντσεν

Γιουνγκ Μπόις - Ερμής 1-0
58' Νουτσόλο

Σπλιτ - Τσερνομόρετς 2-0
25' Ρογκ, 48' Μπέλε

Ζούλτε - Σαχτιόρ 2-5
40' Πλετ, 75' Κόντε - 4' Γκαλιούζα, 12' Ματβέιχικ, 45' Σταργκορόντσκι, 78' Γιανούς, 90' Γκουρούλι

Πετρολούλ - Πλζεν 1-1
76' Μούτου - 90' Κόλαρ

Βικινγκούρ - Ριέκα 1-5
35' Χάνσον - 14' Λέσκοβιτς, 45', 76' Κβρζιτς, 52' Γιάχοβιτς, 81' πεν. Κράμαριτς

Μάιντς - Αστέρας 1-0

Σαράγεβο - Ατρόμητος 1-2

Ντιοσγκόρι - Κράσνονταρ 1-5
49' Μπάσκα - 28' Αρι, 40' Αχμέντοφ, 51' Περέιρα, 88' πεν. Ζοαοζίνιο, 90' Μπιστρόφ

Στιάρναν - Λεχ Πόζναν 1-0
48' Τοφτ

Σοσιεδάδ - Αμπερντίν 2-0
53' Θουρουτούθα, 68' Κανάλες

Μπριζ - Μπρόντμπι 3-0
14' Ντουάρτε, 30' Καστίγιο, 63' Βάσκες

Σεντ Τζόνστον - Σπάρτακ 1-2
90' ΜαΚάι - 34', 63' Σκρανζ

Γκρόντιγκ - Ζίμπρου 1-2
89' Τόμι - 35' Αλεξέεφ, 59' αυτ. Χάντλε