Σπαρτάκ Μόσχας - Ανζί 2-2 (vid)

Ο Σερντέροβ σκόραρε στο 90+5', για να δώσει έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην Ανζί, που έφυγε με ισοπαλία 2-2 από την Μόσχα με την Σπαρτάκ.

Η Ανζί του δευτέρου γύρου απλά δεν έχει καμία σχέση με εκείνη του πρώτου. Οι Νταγκεστανοί μπορεί να έχουν μείνει πολύ πίσω, αλλά θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι του. Κάτι που φάνηκε και στη χιονισμένη Μόσχα, όπου η Σπαρτάκ προηγήθηκε 2-0, για να λήξει το παιχνίδι 2-2 με γκολ του Σερντέροβ για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις.

Ο ρυθμός ήταν καλός από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και τους Μπουχάροβ (14’) και Κομπάροβ (17’) να έχουν τις πρώτες καλές στιγμές για Ανζί και Σπαρτάκ αντίστοιχα. Στην επόμενη ευκαιρία οι Μοσχοβίτες πήραν το προβάδισμα. Στο 20’ μετά από σέντρα του Παρσίβλιουκ από δεξιά, ο Κόστα με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Κερζακόβ και έκανε το 1-0. Όλα έδειξαν να τελειώνουν γρήγορα, όταν στο 23’ μετά από σέντρα του Κομπάροβ από αριστερά και στρώσιμο του Μοβισιάν, ο Χουάρδο με άψογο τελείωμα στην κίνηση έκανε και το 2-0!

Οι Νταγκεστανοί δεν τα παράτησαν, έπαιξαν με πάθος και έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ μέχρι το ημίχρονο. Στο 31’ μετά από λάθος έξοδο του Μιτριούσιν, ο Επουρεάνου έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ, ενώ ο νεαρός τερματοφύλακας έβγαλε δύσκολα το σουτ του Μαξίμοβ.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τη μόνη διαφορά ότι η Ανζί έφτασε γρήγορα στο γκολ και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Στο 52’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπιλιλεντίνοβ, ο Μιτριούσιν έκανε κακή έξοδο και αυτή τη φορά ο Επουρεάνου έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1. Οι παίκτες του Κάρπιν επαναπαύθηκαν στο προβάδισμά τους παρά το γκολ και στο τέλος το πλήρωσαν.

Ειδικά, από την στιγμή που ο Μπουχάροβ σκόραρε στο 67’, κλέβοντας την μπάλα από τον Μακέεβ, όμως το γκολ σωστά ακυρώθηκε για χέρι του επιθετικού των φιλοξενούμενων. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς πολλές φάσεις, με τους γηπεδούχους να φτάνουν μία ανάσα από το γκολ στο 86’, όταν ο Εζμπιλίζ έβγαλε την σέντρα, όμως είδε την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κερζακόβ! Η Σπαρτάκ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 87’, όταν Κερζακόβ και Επουρεάνου μπερδεύτηκαν λίγο έξω από την περιοχή, ο Μπάρος δεν μπόρεσε να πλασάρει, η μπάλα κατέληξε στον Έμπερτ, όμως το σουτ του Γερμανού πέρασε άουτ! Αφού δεν μπόρεσαν να σκοράρουν οι Μοσχοβίτες το πλήρωσαν, καθώς στο 90+5’ μετά από βαθιά μπαλιά, ο Τάσκι, που έξι μήνες μετά την μεταγραφή του έκανε ντεμπούτο (!), έκανε λάθος, ο Σερντέροβ έκλεψε και πλάσαρε σωστά για το τελικό 2-2!

*Ο Ρόμουλο μπήκε στις καθυστερήσεις, για να κάνει την πρώτη του εμφάνιση με την Σπαρτάκ μετά τον Σεπτέμβριο του 2012.

*Μετά το τέλος του ματς ο πρόεδρος της Σπαρτάκ, Λιονίντ Φέντουν, άφησε να εννοηθεί ότι ο Κάρπιν είναι πολύ κοντά στην απόλυση.

Σπαρτάκ (Βαλέρι Κάρπιν): Μιτριούσιν, Ντ. Κομπάροβ, Μποκέτι, Τάσκι, Μακέεβ, Καριόκα (90+2' Ρόμουλο), Κόστα, Παρσίβλιουκ, Χουράδο (72' Έμπερτ), Εζμπιλίζ, Μοβσισιάν (87' Μπάριος)

Ανζί (Γκάτζι Γκατζίεβ): Κερζακόβ, Γκριγκάλαβα, Επουρεάνου, Γκατζιμπέγκοβ, Γιέσινκο, Μκρτσιάν (85' Αλίεβ), Μαξίμοβ, Σμόλοβ (68' Αχμέντοβ), Μπιστρόβ (88' Σερντέροβ), Μπιλιλεντίνοβ, Μπουχάροβ