Ντιναμό Μόσχας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4-2 (vid)

Η Ντιναμό βρέθηκε να χάνει 0-2 στο ημίχρονο, όμως με μεγάλη ανατροπή επιβλήθηκε 4-2 της ΤΣΣΚΑ και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του τίτλου.

Αν κάποιος έλεγε πριν την χειμερινή διακοπή ότι η Ντιναμό θα κατάφερνε να γυρίσει αυτό το παιχνίδι, δε θα τον πίστευε κανένας. Οι παίκτες του Πετρέσκου, όμως, έδειξαν ότι σιγά-σιγά χτίζουν χαρακτήρα και με μεγάλη ανατροπή επιβλήθηκαν 4-2 της ΤΣΣΚΑ στο Μοσχοβίτικο ντέρμπι, για να μπουν για τα καλά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 12’ ο Ντουμπία έκανε την κούρσα και το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λόμιτς και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γκαμπούλοβ για το 0-1! Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός, με τους παίκτες του Σλούτσκι να παίζουν πιο πειθαρχημένα και τους Τζούτζακ (14’) και Ζιρκόβ (22’) να απειλούν τον Ακινφέεβ με μακρινά σουτ χωρίς επιτυχία. Το τέμπο έπεσε μετά το 30’, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και να φτάνουν και σε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Στο 43’ μετά από ωραία προσπάθεια και πάσα του Τζαγκόεβ, ο Ντουμπία με εκπληκτικό τελείωμα έκανε και το 0-2!

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, όμως, τα πάντα άλλαξαν. Στην πρώτη της ευκαιρία η Ντιναμό έφτασε στο γκολ, όταν στο 49’ μετά από σέντρα του Ζιρκόβ ο Κουράνι με κεφαλιά έκανε το 1-2 και μέσα σε λίγα λεπτά όλα άλλαξαν. Οι παίκτες του Πετρέσκου πίεσαν, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με νέες κεφαλιές των Σάμπα (52’) και Κουράνι (54’), πριν ο πρώτος φέρει το παιχνίδι στα ίσα ξανά με κεφαλιά! Στο 59’ μετά από σέντρα του Λόμιτς από αριστερά, ο Σάμπα πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Ντιναμό για το 2-2, σε μία φάση, μάλιστα, που τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή.

Η συνέχεια ήταν εφιαλτική για την ΤΣΣΚΑ, καθώς στο 62’ ο Ζιρκόβ ολοκλήρωσε την ανατροπή των γηπεδούχων, όταν μετά από σέντρα του Τζούτζακ από δεξιά, βρέθηκε μόνος στην περιοχή και δεν αστόχησε για το 3-2! Ο Μουσά (64’) απείλησε για τους φιλοξενούμενους, που τα είχαν χαμένα και στο 69’ τα πάντα τελείωσαν. Ο Φερνάντες γύρισε στον Ακινφέεβ, εκείνος αποφάσισε να προσπαθήσει να ντριμπλάρει τον Ζιρκόβ, ο μέσος της Ντιναμό έκλεψε την μπάλα, τον πέρασε πανέμορφα και έκανε το 4-2! Η τελευταία φορά που η ΤΣΣΚΑ είχε δεχθεί 4 γκολ στο πρωτάθλημα ήταν το 2011, όταν ξανά η Ντιναμό την είχε συντρίψει με 4-0! Τζούτζακ και Γιούσουποβ (87’) θα μπορούσαν να είχαν ανεβάσει και άλλο τον δείκτη του σκορ, όμως έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία, για να μείνει το 4-2 μέχρι το τέλος.

Ντιναμό (Νταν Πετρέσκου): Γκαμπούλοβ, Κοζλόβ (29' Γουίλκσιρ), Γκράνατ, Σάμπα (61' Φερνάντες), Λόμιτς, Ντενίσοβ, Νομπόα, Ζιρκόβ, Τζούτζακ, Κοκόριν, Κουράνι (87' Γιούσουποβ)

ΤΣΣΚΑ (Λιονίντ Σλούτσκι): Ακινφέεβ, Φερφάντες, Β. Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Σενίκοβ, Ελμ, Βέρνμπλουμ (73' Βιτίνιο), Μουσά, Τόσιτς (75' Εφρέμοβ), Τζαγκόεβ, Ντουμπία