Στο ρελαντί η Παρί! (vid)

Ο Μπλαν ξεκούρασε βασικούς, αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να κάνει πάρτι στην έδρα της Ρεμς και το 3-0 την έστειλε στο +7 από τη Λιλ. Μεγάλη γκάφα στο τρίτο τέρμα.

Στην έδρα όπου έχασε τελευταία φορ (2 Μαρτίου), στο «Ογκιστ Ντελόν» η Παρί έκανε πάρτο, διέλυσε τη Ρεμς 3-0 και βρέθηκε στο +7 από τη Λιλ. Με αλλαγές η αντίπαλος του Ολυμπιακού, Καβάνι, Παστόρε, Λαβέτσι, Ματουϊντί, Μαρκίνιος έμειναν στον πάγκο (οι δυο Αργεντίνοι μπήκαν ως αλλαγή στην επανάληψη), αλλά οι Παριζιάνοι δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα να πάρουν τη νίκη και να αυξήσουν τη διαφορά. Βέβαια, σε αυτό βοήθησε και η τραγική άμυνα των γηπεδούχων, αφού σχεδόν όλες οι φάσεις της Παρί έγιναν γκολ. Οι φιλοξενούμενοι στο 25' στην πρώτη του καλή φάση άνοιξαν το σκορ, με τον Λούκας, έπειτα από ασίστ του Ζλάταν. Η Ρεμς προσπάθησε να απειλήσει, είχε ένα καλό σουτ με τον Κρισόβιακ το οποίο όμως πέρασε άουτ. Ιδιο σκηνικό στην επανάληψη και η πίεση της Παρί έφερε το δεύτερο τέρμα στο 60', ο Βεράτι βρήκε τον Μενέζ και αυτός πέτυχε το 2-0. Ο Ιμπραΐμοβιτς έμεινε στο ματς μέχρι τέλους και με γκολ στο 90' διαμόρφωσε το 3-0 φτάνοντας παράλληλα τα 9 τέρματα στη σεζόν. Βέβαια, όλα τα λεφτά είναι το video που ακολουθεί και δείχνει την τρελή γκάφα του γκολκίπερ, Αγκάσα...