Στο ντέρμπι... χέρι-χέρι (vids)

Λευτέρης Ντανοβασίλης
gazzetta default image fallback

Σπαρτάκ (3-2 την Κρασνοντάρ) και Ζενίτ (4-1 την Κρίλια) συνέχισαν με νίκες και μέχρι το μεταξύ τους ντέρμπι (28/09) μοιράζονται την κορυφή.

Στην Μόσχα η Σπαρτάκ υποδέχθηκε την Κρασνοντάρ στην... εξορία του «Λοκομοτίβ Στάντιον» και με τον Χουράδο σε μεγάλη μέρα έφτασε δύσκολα στη νίκη 3-2 και ετοιμάζεται για το ταξίδι στην Αγία Πετρούπολη με τον... αέρα της κορυφής. Οι παίκτες του Κάρπιν μπήκαν δυνατά και έφτασαν στο γκολ μόλις στο 5' με εκπληκτικό σουτ του Χουράδο! Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έστω και αν δεν είχαν τον Άρι (μετά από συμφωνία των δύο ομάδων), κατάφεραν να αντιδράσουν γρήγορα και έφτασαν στην ισοφάριση στο 16' με ωραίο σουτ του Περέιρα.

Στο πρώτο 45λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και το απέδειξαν στο 27', όταν μετά από λάθος του Αμπρέου στην άμυνα, ο ΜακΓκίντι έβγαλε την ασίστ και ο Μοβσισιάν πλάσαρε εύστοχα τον Φιλτσόβ για το 2-1. Στο 30', μάλιστα, οι Μοσχοβίτες έφτασαν και σε 3ο γκολ, όταν ο ΜακΓκίντι έβγαλε την σέντρα από δεξιά, ο Φιλτσόβ βρήκε την μπάλα, όμως εκείνη κατέληξε στον Χουράδο, που δεν αστόχησε για το 3-1! Οι παίκτες του Κονόνοβ προσπάθησαν στο τέλος του πρώτου μέρους να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως Βάντερσον (42') και Μαμάεβ (43') δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Πισικόβ.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πίεσαν. Ζοαοζίνιο (46') και ΜακΓκίντι (54') εχασαν καλές ευκαιρίες, για να έρθει ο Ιζαέλ στο 68' να μειώσει σε 3-2 με εκπληκτικό μακρινό σουτ! Οι παίκτες του Κονόνοβ είχαν την υπεροχή, όμως δεν έφταναν εύκολα μέχρι την περιοχή του Πισικόβ, με αποτέλεσμα μετά από κάποιες μικροευκαιρίες, να χάσουν την σημαντικότερη στο 90+3', όταν ο Πισοκόβ έβγαλε δύσκολα το σουτ του Ιζαέλ, για να μείνει το 3-2 μέχρι το τέλος.

Ανατροπή με Χουλκ και Σάτοβ
Το παιχνίδι έμοιαζε φαινομενικά εύκολο, όμως οι παίκτες του Σπαλέτι αποφάσισαν να κάνουν μόνοι τους τη ζωή τους δύσκολη, έχοντας πολλά προβλήματα στην άμυνα. Τελικά, μετά από ένα πολύ δύσκολο πρώτο 45λεπτο, Χουλκ και Σάτοβ «καθάρισαν το παιχνίδι και έδωσαν μεγάλη νίκη 4-1 στη Ζενίτ επί της Κρίλια στην Σαμάρα.

Από το ξεκίνημα ήταν εμφανές το πλάνο των γηπεδούχων να παίξουν στην αντεπίθεση και στο 23' έφτασαν στο γκολ σε μία από αυτές. Ο Νεμόβ έβγαλε την πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Γκορό, ο Ανσάλντι τον κάλυπτε και ο άσος από την Αϊτή πλάσαρα σωστά τον Λοντίγκιν για το 1-0! Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όμως ο Γκορό ήταν εκείνος που έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 26'. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Σπαλέτι ανέβασαν την απόδοσή τους, με τον Χουλκ να βλέπει τον Βερεμκό να κρατάει το μηδέν (29' και 32') και τον Σάτοβ την μπάλα να περνάει λίγο άουτ στο 41'.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος το πέτυχαν με το ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 48' ο Χουλκ με δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, στο 49' ο Αρσάβιν έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή, όμως οι γηπεδούχοι δεν την... γλίτωσαν στο 51', όταν ο Σάτοβ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Βερεμκό για το 1-2. Κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά και το παιχνίδι, με τον Χουλκ να κάνει και το 1-3 στο 61' με ωραίο τελείωμα και τον Σατόβ να ολοκληρώνει τον θρίαμβο της Ζενίτ για το 79' με εκπληκτικό γκολ για το τελικό 1-4! Βίτσελ (81') και Βοριόμποβ (84') είχαν καλές στιγμές, όμως Βερεμκό και Λοντίγκιν έβγαλαν εντυπωσιακά.