Μουντιαλικές Γερμανία και Αγγλία! (vids)

Γερμανία και Αγγλία εξασφάλισαν εισιτήρια για το Μουντιάλ της Ρωσίας. Δεύτερη έμεινε η Β. Ιρλανδία, «κάηκε» η Σλοβακία, μεγάλο διπλό η Δανία.

Η Γερμανία τελείωσε τα πάντα από πολύ νωρίς, έφυγε με νίκη 3-1 από τη Β. Ιρλανδία και εξασφάλισε το εισιτήριο για τα τελικά της Ρωσίας. Μόλις στο 2’ ο Ρούντι με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1, με τους παίκτες του Λεβ να κυριαρχούν στο πρώτο μέρος, να χάνουν ευκαιρίες και να φτάνουν και σε δεύτερο τέρμα στο 21’ με πολύ ωραίο τελείωμα του Βάγκνερ λίγο έξω από την περιοχή.

Το τέμπο έπεσε στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να μην έχουν την ψυχολογία να απαντήσουν και μέχρι το ημίχρονο, που βρήκε το σκορ στο 0-2 τα πάντσερ είχαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη, με τον Μίλερ να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 51’, τους Γερμανούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και τον Κίμιχ να κάνει το 0-3 στο 86’, για να δεχθεί για πρώτη φορά η Β. Ιρλανδία τρία γκολ ύστερα από 25 παιχνίδια (Σεπτέμβριος του 2013). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, που θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση και εκτός απροόπτου θα δώσουν το παρών στα μπαράζ ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3 με τον Μαγκένις στο 3’ των καθυστερήσεων.

Β. Ιρλανδία (Μάικλ Ο’ Νιλ): ΜακΓκόβερν, Μπραντ, Τζ. Έβανς, ΜακΌλεϊ, ΜακΛόλιν, Χόντσον (46’ Ντάλας), Νόργουντ, Ντέιβις, Κ. Έβανς (80’ Σάβιλ), Μαγκένις, Λάφερτι (69’ Γουάσινγκτον)

Γερμανία (Γιόαχιμ Λεβ): Τερ Στέγκεν, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Πλάτενχαρτ, Κρόος, Ρούντι, Γκορέτσκα (66’ Τσαν), Ντράξλερ (72’ Σανέ), Μίλερ (83’ Στιντλ), Βάγκνερ

Its coming home!
Για ακόμα μια φορά οι οπαδοί της Αγγλίας μπορούν τουλάχιστον να ονειρεύονται ακόμα μία φορά για κάποια μεγάλη διοργάνωση. Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, αν και χρειάστηκε το φινάλε των καθυστερήσεων, σκόραρε σε βάρος της Σλοβενίας και πήρε νίκη 1-0 στο Wembley. Το γκολ του μόνιμου killer και νέου αρχηγού, Χάρι Κέιν, έδωσε τους τρεις βαθμούς και την πρώτη θέση στην Αγγλία, η οποία εξασφάλισε την παρουσία της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτό συμβαίνει για 6η σερί φορά και είναι επίδοση με την οποία πιάνει την κορυφαία της ιστορίας της, όταν το είχε κάνει και πάλι από το 1950 μέχρι το 1970.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Στόουνς, Μπερτράντ, Ντάιερ, Χέντερσον, Τσάμπερλεϊν (64' Λίνγκαρντ), Στέρλινγκ (85' Κιν), Ράσφορντ, Κέιν.

Σλοβενία (Σρέτσκο Κάτανετς): Ομπλακ, Στρούνα, Μέβλια, Σέζαρ, Γιόκιτς, Βέρμπιτς, Ρότμαν (79' Μάταβζ), Κριν, Μπέζακ (72' Ρέπας), Ιλιτσιτς, Σπόραρ (55' Μπίρσα).

Σκωτία και Δανία για πλέι οφ!
Μια ανάσα από τα πλέι οφ η Σκωτία η οποία επικράτησε 1-0 της Σλοβακίας εντός έδρας. Τελευταία αγωνιστική φιλοξενείται από τη Σλοβενία και με νίκη θα βρεθεί ένα βήμα πιο κοντά στο Μουντιάλ. Το έργο των Σκοτσέζων έγινε ευκολότερο στο 23ο λεπτό όταν ο Μακ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για... θέατρο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, ωστόσο ο Ντουμπράβκα σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις είχε εξαιρετικές επεμβάσεις. Ο Κρις Μάρτιν είδε τη μπάλα σε προσπάθειά του να βρίσκει το δοκάρι, ωστόσο στο 88ο λεπτό ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 1-0.

Ενα βήμα από τα πλέι οφ και η Δανία, η οποία επικράτησε 1-0 εκτός του Μαυροβουνίου και είναι μια ανάσα από τη 2η θέση. Αλλωστε, τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την αδιάφορη Ρουμανία. Παράλληλα, υπάρχουν ελπίδες και για πρωτιά, σε περίπτωση που οι Πολωνοί ηττηθούν εντός από τους Μαυροβούνιους. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ερικσεν στο 16'.

Шoтлaндия - Cлoвaкия 1:0 от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.