Κισσαμικός - Αχαρναϊκός 1-0

Το γκολ του Ξύδα με πέναλτι (64') ήταν αυτό που έδωσε την πρώτη επίσημη νίκη για τον νεοσύστατο ΑΟ Χανιά Κισσαμικός στη πρεμιέρα των ομίλων κόντρα στον Αχαρναϊκό! Φυγαδεύτηκε ο πρώην πρόεδρος των Κρητικών και νυν μεγαλομέτοχος του Αχαρναϊκού, Γιώργος Μελάς.

Δυνατές μονομαχίες, κόντρες, αρκετοί μικροτραυματισμοί κι ελάχιστες φάσεις γεμίζουν το «κάδρο» της αναμέτρησης μεταξύ Κισσαμικού και Αχαρναϊκού. Σε καθεμία από τις δυο ομάδες καταλογίστηκε από ένα πέναλτι, με τους Κρητικούς να ευστοχούν στο 64’, τον Αχαρναϊκό να μη βρίσκει δίχτυα στο 83’ και το τελικό 1-0 να δίνει αφορμή για πανηγυρισμούς στους γηπεδούχους.

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο διαπιστώθηκε η δυσκολία των δυο ομάδων να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις προς την αντίπαλη εστία. Μία ωραία προσπάθεια του Χαραλαμπόπουλου (26’) για τους φιλοξενούμενους και ένα σουτ του Βρεττού (29’) για τους γηπεδούχους καταγράφονται ως οι μοναδικές αξιομνημόνευτές φάσεις στα -κατά τ’ άλλα- αδιάφορα πρώτα 45 λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο γήπεδο και απείλησαν πιο ουσιαστικά. Στο 60’ ο Τασιούλης έκανε πολύ όμορφη πάσα στον Ξυδά στη μεγάλη περιοχή του Αχαρναϊκού, με τον τελευταίο να σουτάρει λίγο έξω, στην καλύτερη φάση του παιχνιδιού, ενώ μόλις 4’ αργότερα ο Κισσαμικός βρέθηκε σε θέση «οδηγού».

Ο Λεμονής ανατράπηκε με τη μπάλα από τον Κυριαζόπουλο και ο διαιτητής Κουναλάκης έδειξε την άσπρη βούλα. Παρά την προσπάθεια του Λαμπίρη, ο Ξυδάς ευστόχησε (64’), κάνοντας το 1-0.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και στο 83’ είχαν τη δική τους ευκαιρία, όταν κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Παντελάκη στη μεγάλη περιοχή. Ο Μπεκατώρος έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα, όμως την έστειλε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Λαζαρίδη, αποτυγχάνοντας να ισοφαρίσει. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε ως το τέλος και έφερε τους Χανιώτες στην πρώτη θέση στον όμιλο.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του 17χρονου Γιώργου Πρίντεζη, που ήταν μέλος της ομάδας Νέων του Αχαρναϊκού.

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσε ο μεγαλομέτοχος του Αχαρναϊκού και πρώην πρόεδρος του ΑΟΧ, Γιώργος Μελάς, που αποδοκιμάστηκε πολύ έντονα από τους φιλάθλους του ΑΟΧ και φυγαδεύτηκε άρον-άρον από τις εξέδρες.

ΑΟΧ Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Αρναούτογλου, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Τόλι, Τασιούλης (73’ Σεληνιωτάκης), Γκίνη, Λεμονής, Βρεττός (86’ Χαλκιαδάκης), Αποστολίδης (78’ Ντάγκρας), Ξύδας

Αχαρναϊκός (Πέτρος Δημητρίου): Λαμπίρης, Μεντής, Μεγαλοοικονόμου, Αφράτης, Αρώνης, Μπεκατώρος, Παπασάββας, Χαραλαμπόπουλος (54’ Τούγλης), Σταμούλης (78’ Καζβιρόπουλος), Καναβέτας (20’ Κυριαζόπουλος), Εζουμέζου.

Διαιτητής: Κουναλάκης (Ηρακλείου) Βοηθοί: Παπαδάκης, Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)

Κισσαμικός - Αχαρναϊκός 1 - 0 από dnaofsports-gr