ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ

Όταν ο Φορτούνης «τιμωρεί» τον Αστέρα

Ο Κώστας Φορτούνης δεν είχε τόσο καλή εικόνα με Αστέρα, ωστόσο συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να... τιμωρεί την πρώην ομάδα του με ασίστ ή με γκολ.

Ο «Φορτού» είχε ασίστ στο γκολ του Εμενίκε και έτσι έδειξε ξανά πως όποτε βρίσκεται απέναντι στους Αρκάδες, την παλιά του ομάδα, είτε σκοράρει είτε δίνει τελική πάσα.

Με εξαίρεση την φετινή του ασίστ ο Φορτούνης είχε συμμετοχή στο γκολ του Ολυμπιακού στο φιλικό 1-1 του καλοκαιριού. Ακόμα την σεζόν '15-'16 ο Έλληνας διεθνής είχε απέναντι στον Αστέρα στο πρωτάθλημα 2 γκολ και 1 ασίστ σε 2 ματς και επίσης και 2 γκολ σε αγώνα Κυπέλλου. Το '14-'15 ο Φορτούνης είχε και 1 ασίστ σε ματς απέναντι στην ομάδα της Τρίπολης στο πρωτάθλημα. Φαίνεται δηλαδή ξεκάθαρα πως εδώ και χρόνια ο Φορτούνης... τιμωρεί τον παλιό του σύλλογο.

Ένα άλλο ενδιαφέρον στατιστικό είναι πως ο Ολυμπιακός δεν έχει σκοράρει στο α' ημίχρονο με τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη στα 4 από τα 5 τελευταία ματς των 2 ομάδων. Σκόραρε σε όλα στο β' ημίχρονο.