Ανατροπή με Ντεφόε η Μπόρνμουθ

Με γκολ του Ντεφόε η Μπόρνμουθ ολοκλήρωσε την ανατροπή επικρατώντας 2-1 εντός έδρας της Μπράιτον! Πρώτο γκολ για τον έμπειρο φορ, επιτέλους νίκη για τους «cherries».

O Nτεφόε πέτυχε το πρώτο του φετινό του γκολ και η Μπόρνμουθ ολοκλήρωσε την ανατροπή κόντρα στη Μπράιτον. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 2-1 και πήραν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Πολύ κακό το α' μέρος, χωρίς ρυθμό, αλλά και φάσεις. Η Μπόρνμουθ είχε τον έλεγχο, προσπάθησε με Κινγκ και Ντεφόε, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει την αντίπαλό της. Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, στο 51' είχαν δοκάρι με τον Ντάφι και στο 57' ο Μαρτς άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, η Μπόρνμουθ αντέδρασε, πίεσε ασφυκτικά και σε επτά λεπτά έκανε την ανατροπή. Στο 67' ο Άιμπ έβγαλε την ασίστ στον Σέρμαν και εκείνος πέτυχε το 1-1! Στο 74' ο Ντεφόε με ιδανικό τελείωμα διαμόρφωσε το 2-1. Μάλιστα, ο 34χρονος φορ σκόραρε απέναντι στην 36η ομάδα από τις 39 που έχει αντιμετωπίσει στην Premier League.

Борнмут - Брайтон от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.