Σεβίλλη - Εϊμπάρ 3-0

Με τρία γκολ στην επανάληψη η Σεβίλλη επιβλήθηκε 3-0 της Εϊμπαρ και έγινε η πρώτη ομάδα της φετινής La Liga που φτάνει τους 7 βαθμούς.

Η ομάδα του Εντουάρδο Μπερίσο έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, όμως πήρε τους τρεις βαθμούς στο δεύτερο σκοράροντας τρεις φορές σε βάρος των Βάσκων. Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Νολίτο έφυγε από αριστερά και έκοψε την μπάλα για τον Γκάνσο που τελείωσε τη φάση από το πέναλτι κάνοντας πολύ πιο απλά τα πράγματα. Οι Ανδαλουσιάνοι σφράγισαν το 2x2 στο Sanchez Pizjuan στο 76’ με τον Μπεν Γεντέρ, που έστειλε την μπάλα στην κενή εστία μετά την ασίστ του Πάμπλο Σαράμπια, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Νολίτο έπειτα από εντυπωσιακή ομαδική προσπάθεια και νέα ασίστ πάρε-βάλε, αυτή τη φορά από τον Κορτσία.