Σκωτία – Αγγλία 2-2

Τρομερό φινάλε στο Σκωτία-Αγγλία. Στο 87' τα Λιοντάρια νικούσαν 0-1, στο 90' η Σκωτία το είχε γυρίσει 2-1 με φαουλάρες του Γκρίφιθς και στο 93' οι Αγγλοι το έσωσαν για να μείνουν αήττητοι με το 2-2.

Η Σκωτία δεν είχε κάνει φάση έως και το 87'. Ο Λέι Γκρίφιθς έστησε την μπάλα για εκτέλεση φάουλ. Και το έστειλε τηλεκατευθυνόμενο στην αριστερή γωνία του Χαρτ. Τρία λεπτά αργότερα την ξαναπήρε στα χέρια του, την έστησε και την έστειλε στην απέναντι γωνία. Και έτσι ξαφνικά εντελώς από το πουθενά, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κάνουν τρελή ανατροπή κόντρα στους Αγγλους. Ωστόσο, το βρετανικό ντέρμπι Νο114 δεν είχε λήξει. Στο 93' έγινε το γέμισμα και ο Κέιν πετάχτηκε στο πίσω δοκάρι, για να σώσει την παρτίδα και το αήττητο των Λιονταριών, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα (21+).

Το 0-1 οι φιλοξενούμενοι το είχαν βρει με τον Οξλεϊντ-Τσάμπερλαϊν στο 70', με τον μέσο της Αρσεναλ να έρχεται ως αλλαγή στο ματς πέντε λεπτά νωρίτερα. Γενικότερα οι Αγγλοι είχαν ελέγξει το παιχνίδι, είχαν τρεις καλές στιγμές και δοκάρι με τον Λίβερμορ (51'). Ωστόσο, τη νίκη δεν την πήραν, αλλά παρέμειναν μόνοι πρώτοι στον 6ο όμιλο, με τα δύο γκολ που δέχτηκαν να είναι και τα πρώτα σε αυτή την προκριματική φάση. Μάλιστα η Αγγλία δεν έχει ηττηθεί σε προκριματικά από τον Οκτώβριο του 2009 (26 νίκες, 8 ισοπαλίες).

Με το βαθμό η Σκωτία συνεχίζει στο -3 από την 2η θέση να ελπίζει για τα μπαράζ. Εκεί βρίσκεται στο -3 από την κορυφή η Σλοβενία που καθάρισε 2-0 την Μάλτα.

Σκωτία (Γκόρντον Στράχαν): Γκόρντον, Τιέρνεϊ, Μπέρα, Μάλγκρου, Ρόμπερτσον, Μπράουν, Μόρισον (45' ΜακΑρθουρ), Σνόντγκρας (67' Φρέιζερ), Αρμστρονγκ, Ανια (81' Μάρτιν), Γκρίφιθς

Αγγλία (Γκάρετ Σάουθγκεϊτ): Χαρτ, Σμόλινγκ, Κέιχιλ, Γουόκερ, Μπερτράν, Ντάιερ (65' Οξλεϊντ-Τσάμπερλαϊν), Λίβερμορ, Ντέλε Αλι (84' Στέρλινγκ), Λαλάνα, Ράσφορντ, Κέιν.