Λάτσιο - Νάπολι 0-3

Η Λάτσιο μπορούσε να μειώσει στον βαθμό με νίκη κόντρα στην Νάπολι, η οποία όμως πέρασε εμφατικά με 0-3 από το Olimpico και τελείωσε την όποια κουβέντα για το Champions League.

Live Streaming στα κορυφαία πρωταθλήματα & Cash out για τον έλεγχο κάθε στοιχήματος (21+)!

Παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο για ακόμα μια φορά, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι επιβλήθηκε των Λατσιάλι και αποσπάστηκε στο +7, επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε της Serie A. Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε τα 200 ματς με τη φανέλα των Partenopei ο Χοσέ Καγιεχόν, ο οποίος άνοιξε το σκορ στον αγώνα της ιταλικής πρωτεύουσας, ενώ ο Ινσίνιε έβαλε τα δύο επόμενα.

Ο Μίλίνκοβιτς-Σάβιτς είχε τις δύο πρώτες καλές στιγμές για τους γηπεδούχους αλλά σούταρε πάνω στον Κουλιμπαλί και στη συνέχεια στον Ρέινα. Η Νάπολι προηγήθηκε στο 26' όταν ο Χάμσικ συνδυάστηκε με τον Μέρτενς και έδωσε πάρε-βάλε στον Καγιεχόν, ο οποίος σκόραρε στην κενή εστία πετυχαίνοντας το γκολ Νο10 στη φετινή Serie A (0-1). Ο Φελίπε Αντερσον έφυγε στην κόντρα στο 30' αλλά σούταρε στον Ρέινα, τον οποίο ο Ιμόμπιλε πέρασε στο 43' αλλά από πλάγια σούταρε ψηλά. Στο 44' ο Ινσίνιε βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Στρακόσα μετά την πάσα του Μέρτενς αλλά το πλασέ του πέρασε έξω. «Θα επανορθώσω για το λάθος» δήλωσε στο ημίχρονο ο Ναπολιτάνος και κράτησε την υπόσχεσή του.

Στην επανάληψη και το 48' ο Στρακόσα απέκρουσε το σουτ του Χάμσικ αλλά στο 51' ο Ινσίνιε διόρθωσε το λάθος του για τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο φινάλε του πρώτου μέρους και πάτησε την μπάλα στη γωνία του keeper της Λάτσιο μετά την ασίστ του Αλαν (0-2). Κεϊτά, Ιμόμιλε και ξανά ο Κεϊτά είχαν ευκαιρίες για να βάλουν ξανά στο ματς την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, όμως τη μεγαλύτερη την έχασε ο Πάτρικ ο οποίος από κοντά είδε τον Ινσίνιε να τον κόβει πάνω στη γραμμή. Προς το τέλος του αγώνα ο Σάρι έβαλε τον Ζιενλίνσκι στη θέση του Καγιεχόν για να αντέξει την πίεση της Λάτσιο και στις καθυστερήσεις ο Ινσίνιε με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ (0-3).

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάγκι): Στρακόσα, Μπάστος (52' Χουντ), Γουάλας, Ράντου, Μπάστα (59' Πάτρικ), Παρόλο, Μούρτζια (52' Κεϊτά), Λουκάκου, Φελίπε Αντερσον, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ιμόμπιλε.

Νάπολι (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Στρίνιτς, Αλαν, Ζορζίνιο, Χάμσικ (79' Ρογκ), Καγιεχόν (74' Ζιενλίνσκι), Μέρτενς (83' Μίλικ), Ινσίνιε.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (8/4)
Εμπολι-Πεσκάρα 1-1 (9' Ελ Καντούρι-31' Καπράρι)
Αταλάντα-Σασουόλο 1-1 (73' Κριστάντε-36' Πελεγκρίνι)
Γιουβέντους-Κιέβο 2-0 (23',84' Ιγουαΐν)
Κυριακή (9/4)
Σαμπντόρια-Φιορεντίνα 2-2 (5' Φερνάντες, 71' Αλβαρες-60' Ροντρίγκες, 89' Μπαμπακάρ)
Μίλαν-Παλέρμο 4-0 (6' Σούσο, 19' Πάσαλιτς, 37' Μπάκα, 70' Ντεουλοφέου)
Μπολόνια-Ρόμα 0-3 (25' Φάτσιο, 41' Σαλάχ, 75' Τζέκο)
Κάλιαρι-Τορίνο 2-3 (19' πεν. Μποριέλο, 90' Κβανγκ Σονγκ Χαν-33' Λιάγιτς, 39' Μπελότι, 53' Ακουα)
Κροτόνε-Ιντερ 2-1 (18' πεν.,22' Φαλτσινέλι-65' Ντ' Αμπρόζιο)
Ουντινέζε-Τζένοα 3-0 (20' Ντε Πάουλ, 31' Ζαπάτα, 49' αυτ. Ρουμπίνιο)
Λάτσιο-Νάπολι 0-3 (25' Καγιεχόν, 51',92' Ινσίνιε)