Αφεντικό η Πολωνία

Με γκολ των Λεβαντόφσκι, Πίστσεκ η Πολωνία πέρασε από το Μαυροβούνιο (1-2) και είναι το ξεκάθαρο φαβορί για την απευθείας πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας. Νίκες για Σλοβακία, Β. Ιρλανδία.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε στην έδρα του Μαυροβουνίου η Πολωνία στο ντέρμπι του Group E, στο οποίο έχει πλέον τεράστιο προβάδισμα για την πρωτιά. Η ομάδα του Ανταμ Λαβάλκα επικράτησε 1-2, έφτασε τις 4 νίκες σε 5 ματς (1 ισοπαλία) και ξεκαθάρισε τα πράγματα στην κορυφή, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να σκοράρει ξανά. Ο σταρ της Μπάγερν Μονάχου πέτυχε γκολ για 10ο σερί ματς στα προκριματικά βάζοντας το 7ο σε αυτή την έκδοση και βρήκε δίχτυα για 17η φορά στα τελευταία 10 ματς σε όλες τις διοργανώσεις με την Εθνική. Ο Λέβα άνοιξε το σκορ στο 40' με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως στην επανάληψη και το 63' το Μαυροβούνιο ισοφάρισε με τον Στέφαν Μουγκόσα. Το χρυσό γκολ για την Πολωνία πέτυχε στο 82' ο δεξιός μπακ της Μπορούσια Ντόρτμουντ, Λούκας Πίστσεκ διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Νίκες για Σλοβακία, Β. Ιρλανδία, στο τέλος η Σκωτία
Η Σλοβακία τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στην Μάλτα, όμως στο τέλος έφτασε στη νίκη με 3-1 και παρέμεινε στο κόλπο της πρόκρισης. Ο Βάις άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’ με γκολάρα, όμως στο 14’ ο Φαρούτζια έφερε το ματς στα ίσα! Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο 41’ με τον Γκρέγκους, όμως έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος για να σφραγίσουν τους τρεις βαθμούς. Αρχικά, οι Μαλτέζοι έμειναν με 10 παίκτες, όταν στο 78’ ο Φαρούτζια αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και στο 84’ ο Νέμεθ έκανε το 1-3, πριν αποβληθεί και εκείνος στο 90’.

Η Β. Ιρλανδία πήρε γρήγορα το προβάδισμα επί της Νορβηγίας και το κράτησε μέχρι το τέλος. Γουόρντ (2’) και Ουάσινγκτον (33’) καθάρισαν τα πάντα από το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν ποτέ να αντιδράσουν. Η Σκωτία από την άλλη χρειάστηκε ένα γκολ του Μάρτιν στο 88’ για να ανοίξει τη μαζική άμυνα των Σλοβένων και να φτάσει στη νίκη με 1-0. Τέλος, η Ρουμανία κόλλησε στο 0-0 με την Δανία στο Βουκουρέστι, με τους φιλοξενούμενους να πιάνουν το Μαυροβούνιο στη δεύτερη θέση του ομίλου.