Κορυφή η Σερβία, σεφτέ η Τουρκία (vids)

Οι Σέρβοι πέρασαν με 1-3 από την Γεωργία και πέρασαν έστω και για λίγο την Ιρλανδία. Πρώτη νίκη ever των Τούρκων εντός με Φινλανδία (2-0).

Η πρώτη φορά της Τουρκίας
Ούτε μία, ούτε δύο, αλλά πέντε φορές είχαν επισκεφτεί οι Φινλανδοί την Τουρκία και ποτέ τους δεν έφυγαν ηττημένοι. Ωστόσο, αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο. Αυτό συνέβη έπειτα από δύο γκολ (9', 13') του Τοσούν, ο οποίος καθάρισε για το 2-0. Ηταν μόλις η δεύτερη νίκη της Τουρκίας στον 9ο όμιλο, όπου τρέχει να προλάβει, καθώς δεν ξεκίνησε καλά. Για τους ηττημένους δεν ήταν θετικό το ντεμπούτο του νέου εκλέκτορα, Μάρκο Κάνερβα, με την Εθνική να μετράει μόνο μία επιτυχία στα 156 πρόσφατα παιχνίδια της.

Πιο κοντά στο Μουντιάλ η Σερβία!
Βήμα για... Ρωσία η Σερβία, η οποία επικράτησε 3-1 της Γεωργίας στην Τυφλίδα. Οι Σέρβοι διατήρησαν το αήττητο, πέρασαν στην κορυφή, έχοντας όμως ματς λιγότερο από την Ιρλανδία. Πρωταγωνιστής ο Τάντιτς, ο οποίος έχει συμμετοχή στα εννέα (4 γκολ, 5 ασίστ) από τα δέκα γκολ της ομάδας του στον όμιλο! Οι Γεωργιανοί αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Κατσαράβα! Μάλιστα, η Γεωργία θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, αφού ο Στοΐκοβιτς έσωσε στη σουτάρα του Καζϊσβίλι! Πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ήρθε η ισοφάριση. Ο Κόστιτς ανατράπηκε από τον Λόρια και ο Τάντιτς από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-1. Εξαιρετική στην επανάληψη η Σερβία, ο Μίτροβιτς στο 64' πέτυχε το 2-1 και στο 86' ο Γκατσίνοβιτς διαμόρφωσε το 3-1!