Παλέρμο – Ρόμα 0-3

Μετά από τρεις σημαντικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, οι Τζαλορόσι πέρασαν εύκολα (0-3) από την Παλέρμο και προσπέρασαν εκ νέου την Νάπολι στη μάχη της 2ης θέσης.

Είχαν προηγηθεί κρίσιμες ήττες σε Κύπελλο (Λάτσιο), Καμπιονάτο (Νάπολι) και Europa League (Λυών). Το κλίμα είχε βαρύνει στην Ρόμι, αλλά οι Τζαλορόσι είχαν εύκολη αποστολή στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα» και δεν γινόταν να χαριστούν στην Παλέρμο. Την καθάρισαν 3-0 και προσπέρασαν ξανά στο +2 την Νάπολι.

Η Παλέρμο στο πρώτο ματς με τον καινούργιο εκκεντρικό πρόεδρό της, ξεκίνησε καλύτερα, της ακυρώθηκε σωστά γκολ ως οφσάιντ, αλλά σταδιακά οι Ρωμαίο πήραν τα ηνία και βρήκαν το γκολ με την συστημένη του Γκρενιέ και το εξ επαφής πλασέ του Ελ Σαραουί (22'). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και ήταν εκείνοι που δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα.

Ο Τζέκο (75') κατέβασε τέλεια και πλάσαρε μέσα από τρεις αντιπάλους για το 20ό του στο πρωτάθλημα και 30ό στη σεζόν γενικά. Στις καθυστερήσεις ο Μπρούνο Πέρες πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του αντίπαλου πορτιέρο και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των Τζαλορόσι. Η Παλέρμο αντιθέτως γνώρισε την τέταρτη ήττα σε πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο και απέχει επτά βαθμούς από την σωτηρία.

* Ο Κώστας Μανωλάς ήταν τιμωρημένος.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Παρασκευή (10/3)

Γιουβέντους-Μίλαν 2-1 (30' Μπενάτια, 97' πεν. Ντιμπάλα-43' Μπάκα)
Σάββατο (11/3)
Τζένοα-Σαμπντόρια 0-1 (71' Μουριέλ)
Κυριακή (12/3)
Σασουόλο-Μπολόνια 0-1 (58' Ντέστρο)
Κιέβο-Εμπολι 4-0 (22' Ινγκλέζε, 40' Πελισιέ, 75' Μπίρσα, 89' Σέζαρ)
Φιορεντίνα-Κάλιαρι 1-0 (92' Κάλινιτς)
Ιντερ-Αταλάντα 7-1 (17',23' πεν.,26' Ικάρντι, 31',34',68' Μπανέγα, 52' Γκαλιαρντίνι-42' Φρόιλερ)
Πεσκάρα-Ουντινέζε 1-3 (83' Μουντάρι-20' Ζαπάτα, 51' Γιάνκτο, 55' Τερό)
Νάπολι-Κροτόνε 3-0 (32' πεν.,70' Ινσίνιε, 66' πεν. Μέρτενς)
Παλέρμο-Ρόμα 0-3 (22' Ελ Σαράουι, 76' Τζέκο, 90' Μπρούνο Πέρες)