Στους «8» με ανατροπή η Μπορντό

Η Μπορντό έκανε την ανατροπή, επιβλήθηκε με 2-1 της Λοριάν και προκρίθηκε, μαζί με τις Ανζέ και Φρεζί, στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Η Μπορντό ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαμπόρδε επιβλήθηκε με 2-1 της Λοριάν. Οι Γιρονδίνοι έχασαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, όμως με το ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Ζανό στο 48’.

Οι παίκτες του Γκουβερνέκ πίεσαν στη συνέχεια και έφτασαν στην ισοφάριση στο 61’ με τον Λαμπόρδε, όμως το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς η φάση ξεκίνησε με οφσάιντ για την Μπορντό. Ο Γάλλος επιθετικός ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 72’, κάνοντας το τελικό 2-1.

Η Ανζέ κέρδισε με 1-0 εκτός έδρας την Σερκλ Μπαστιά με τον Ντιεντιού (40’), για να σφραγίσει ένα από τα εισιτήρια, ενώ η Φρεζίς, ομάδα τέταρτης κατηγορίας, συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία, κερδίζοντας με 2-0 την Οσέρ εντός έδρας. Το σκορ, μάλιστα, είχε διαμορφωθεί από το ημίχρονο με γκολ των Μεντί (5’) και Τλιλί (39’).