Τρικλοποδιά στον Εργοτέλη η... άχαστη Προοδευτική, κορυφή για Ιωνικό!

Η Προοδευτική παρέμεινε αήττητη για 14ο σερί ματς, μετά την ισοπαλία (0-0) στο Ηράκλειο απέναντι στον Εργοτέλη, ο οποίος έχασε έδαφος από την κορυφή μετά τη νίκη του Ιωνικού επί του Εθνικού με 4-1.

Η Προοδευτική δεν έχασε ούτε από τον Εργοτέλη και συνεχίσει το αήττητο σερί της για 14ο σερί ματς! Οι «βυσσινί» υποχρέωσαν τον Εργοτέλη του Κορυδαλλιώτη Σούλη Παπαδόπουλου σε ισοπαλία (0-0), για την 16η εξ αναβολής αναμέτρηση του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής, αποτέλεσμα που αφήνει μόνο πρώτο τον... μισητό Ιωνικό!

Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε άνετα του Εθνικού με 4-1 και έτσι είναι στην κορυφή της βαθμολογίας ύστερα από 19 ματς 39 βαθμούς (2 περισσότερους από τον Εργοτέλη).

Από την άλλη, η Προοδευτική είναι στην 6η θέση με 30 βαθμούς, μιας και έχασε πολύτιμο έδαφος στην αρχή του πρωταθλήματος. Με τον Πάρη Ανδράλα στο τιμόνι όμως τα πηγαίνει εξαιρετικά.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, έχουν να φωνάζουν για μία φάση στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο διαιτητής Τσαγκαράκης υπόδειξε οφσάιντ στον Νικολακάκη.

Στο 89' αποβλήθηκε για την Προοδευτική με δεύτερη κίτρινη ο Μπέλερης.

 Tα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής: 

1ος όμιλος 
Ορφέας Ξάνθης-ΑΟ Καρδίας 2-1 
ΑΠΕ Λαγκαδά-Μακεδονικός Φούφα 3-1 
Απόλλων Καλαμαριάς-ΑΕ Ποντίων 3-0 α.α 
Δόξα Προσκυνητών-Καβάλα 0-0 
Εορδαϊκός-Νάουσα 0-1 
Καμπανιακός-Δόξα Δράμας 1-0 
Νέστος Χρυσούπολης-Απόλλων Παραλιμνίου 0-1 
Ρεπό: Αλμωπός Αριδαίας 

2ος όμιλος 
Πύδνα Κίτρους-Απόλλων Λάρισας 0-1 
Νίκη Βόλου-Εθνικός Φιλιππιάδας (Κυριακή 26/2-15:00) 
Τηλυκράτης Λευκάδας-Αμβρακία Κωστακιών 1-0 
Διαγόρας Σεβαστής-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 2-1 
ΑΕ Ιστιαίας-Πιερικός 1-0 
ΑΕ Καραϊσκάκης-Ρήγας Φεραίος (Κυριακή 26/2-15:00) 
Αστέρας Πετρίτη-Ολυμπιακός Βόλου (Κυριακή 26/2-15:00) 
Θεσπρωτός-Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου 4-0 

3ος όμιλος 
ΑΟ Ζευγολατιού-Τσικλητήρας Πύλου 0-1 
Αχαϊκή-Δόξα Μεγαλόπολης 3-2 
Αστέρας Αμαλιάδας-Φωστήρας 1-0 
Αιολικός-ΠΑΟ Βάρδας 1-2 
Παναρκαδικός-ΑΟ Χαλκίς 0-1 
Παναργειακός-Παναχαϊκή 2-0 
Ένωση Ερμιονίδας-ΑΟ Λουτράκι 4-2 
Ρεπό: ΑΟ Θήβα 

4ος όμιλος 
Θύελλα Ραφήνας-Ερμής Ζωνιανών 1-0 
Εργοτέλης-Προοδευτική 0-0 
Κηφισιά-Ρόδος 2-0 
Ιωνικός-Εθνικός 4-1 
Πανθηραϊκός-Ατσαλένιος 1-3 
Άγιος Ιερόθεος-Τριγλία Ραφήνας 1-0 
Ιάλυσος-ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ 2-1

Best of internet