Το παράκαναν οι Γερμανοί και η... Τότεναμ! (vids)

Η Γκλάντμπαχ πρόσθεσε ακόμα μία μυθική ανατροπή στο βιογραφικό των Γερμανών καθώς μετέτρεψε το 2-0 σε 2-4 και πέρασε σε βάρος της Φιορεντίνα στο Artemio Franchi. Αποκλεισμός-κάζο για την Τότεναμ!

Αν και είχε νικήσει 0-1 στο πρώτο ματς στην Γερμανία και ήταν μπροστά με 2-0 μέχρι το 44' η Φιορεντίνα κατάφερε να χάσει εντός έδρας από την Γκλάντμπαχ, η οποία πέτυχε απίθανη ανατροπή και πήρε την πρόκριση στην έδρα των Viola.Η Γκλάντμπαχ ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα με την κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού, Βέστεργκααρντ, να πηγαίνει στο δοκάρι και στα χέρια του Ταταρουσάνου. Στο 16' ο Μπερναρντέσκι έβγαλε στο ξέφωτο τον Κάλινιτς και εκείνος τελείωσε τη φάση και στο 29' όλα φάνηκε ότι θα τελειώσουν αφού μετά το τραγικό λάθος του Βέστεργκααρντ ο Μπόρχα Βαλέρο νίκησε τον Ζόμερ για το 2-0, που όμως δεν ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στο 44' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για πτώση του Χέρμαν και ο Στιντλ μείωσε σε 2-1 δίνοντας άλλη εντελώς όψη στο ματς. Ο αρχηγός των Γερμανών στο ξεκίνημα στο δευτέρου μέρους (47') ύστερα από φάση διαρκείας και blackout στην άμυνα των Βιόλα έκανε το 2-2 από κοντά και στο 55' ύστερα από κομπίνα σε φάουλ και ασίστ του Χόφμαν έκανε το 2-3 και πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους Ιταλούς, που δέχθηκαν και 4ο γκολ στο 60' όταν ο Κρίστενσεν πήρε την κεφαλιά από το κέντρο μιας κοκκαλομένης άμυνας. Στο 68' η ομάδα του Πάουλο Σόουζα θα μπορούσε να έχει μπει στο ματς, όμως το φάουλ του Ιλιτσιτς πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και το 2-4 έμεινε μέχρι το τέλος.

Τη φιέστα της βραδιάς την έστησε η Λυών. Οι Γάλλοι δεν έμειναν στο πέρασμα με 1-4 από την Αλκμααρ, αλλά είπαν να το κάνουν ακόμα πιο βαρύ. Ο Φεκίρ έκανε χατ τρικ και οδήγησε τους Λιονέ στο ασήκωτο για τους Ολλανδούς 7-1 και στο συνολικό σκορ αποκλεισμού που έφτασε το ντροπιαστικό 11-2. Η Γκενκ με υπέροχο φάουλ του Ποθουέλο άφησε με 1-0 εκτός την Αστρα Τζούρτζου, ενώ η Ροστόβ είχε περάσει από το πρώτο ματς την Σπάρτα. Μετά το υπέρ της 4-0 πήρε 1-1 στην Πράγα και πάει στους [16». Εκεί θα βρεθεί και η Κοπεγχάγη που κράτησε το 0-0 εντός με την Λουντογκόρετς και προκρίθηκε με την νίκη της από το πρώτο ματς στην Βουλγαρία.

Απίθανα πράγματα στο Λονδίνο, η Γάνδη ολοκλήρωσε την μεγαλύτερη έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός την Τότεναμ.Οι Σπερς μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 10ο λεπτό ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Γκάφα των αμυντικών της φιλοξενούμενης ομάδας, το εκμεταλλεύθηκε ο Ερικσεν, ο οποίος πέτυχε το 1-0. Η απάντηση της Γάνδhς ήταν άμεση και στο 20ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Κεφαλιά του Μίτροβιτς και ο Κέιν με αυτογκόλ σημείωσε το 1-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, είχαν τον έλεγχο, αλλά έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με Γουανιάμα, Γουόκερ! Ωστόσο, ο Ντέλε Αλι φρόντισε να κάνει πολύ δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του, αφού με το χτύπημα στον Ντεγιάγκερε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Η Τότεναμ ηταν καλύτερη και στο 60' πήρε πάλι προβάδισμα με σουτάρα του Γουανιάμα. Οι Λονδρέζοι πίεσαν για το τρίτο τέρμα, άλλα άφησαν κενά στα μετόπισθεν! Ο Κουλιμπαλί έκανε ό,τι ήθελε τον Ντάιερ, και ο Περμπέτ διαμόρφωσε το 2-2!1

Στην παράταση η Θέλτα!

«Έμφραγμα» για τη Σαχτάρ, λύτρωση και πρόκριση για τη Θέλτα. Οι Ουκρανοί κρατούσαν τη πρόκριση μέχρι τις καθυστερήσεις, αλλά το πέναλτι που κέρδισε ο Γκουιντέτι και εκτέλεσε εύστοχα ο Άσπας, έστειλε το ματς στην παράταση και τους Ισπανούς, που έκαναν το 0-2 στον έξτρα χρόνο, στην αυριανή κλήρωση της φάσης των «16» του Europa League.

Η νίκη της Σαχτάρ στο πρώτο ματς με 0-1, είχε δώσει σημαντικό προβάδισα στους Ουκρανούς, το οποίο και εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά μέχρι την τελευταία στιγμή. Εκεί όμως, ήρθε το «δώρο» του διαιτητή, ο οποίος έδωσε ένα αμφισβητούμενο - αν όχι ανύπαρκτο - πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Άσπας και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, με την κατάσταση της Σαχτάρ που προέρχεται από τη διακοπή του πρωταθλήματος, να παίζει σημαντικό ρόλο, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους κατάφερε να πετύχει ακόμα ένα τέρμα και να πανηγυρίσει την πρόκριση. Ο Καμπράλ ήταν αυτός που με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, λύτρωσε την ομάδα από το Βίγκο και «κλείδωσε» στο 108’ την πρόκριση.

Δείτε ΕΔΩ την περιγραφή από τα παιχνίδια των 20:00