Aνάσα η Νις, αποβολή για Μπαλοτέλι! (vid)

Η Νις δραπέτευσε από την έδρα της Λοριάν, επικράτησε 1-0 και βρέθηκε στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Επιστροφή στις νίκες για τη Νις, η οποία επικράτησε 1-0 της Λοριάν εκτός έδρας και βρέθηκε ξανά στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας. Η απόδραση πάντως από το «Yves Allainmat» είχε ιδρώτα και άγχος, αφού οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες. Βέβαια, γι αυτό φρόντισε και ο Μπαλοτέλι! Η Νις προηγήθηκε με τον Σιπριέν στο 15' κι έδειχνε πως είχε τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, έχασε ευκαιρίες με τον Σερί και τον Ιταλό για ένα δεύτερο γκολ. Ωστόσο, στο 68' ο Μπαλοτέλι φρόντισε να τα κάνει... μαντάρα ακόμα μια φορά, αφού αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Η εστία του Καρντινάλ πέρασε δύσκολες στιγμές, με τους Γουαρίς, Κόφι να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά να μη δίνουν ούτε βαθμό στην ομάδα τους. Αξίζει να σημειωθεί, πως ο Δώνης πέρασε στο ματς στο 81ο λεπτό.

Ιδανικό ντεμπούτο για Πασί στον πάγκο της Λιλ, αφού η ομάδα του επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Καέν με γκολ του Ελ Γκάζι στο 69'. Μάλιστα, οι Λιλουά πήραν το τρίποντο παρά το γεγονός πως από το 63' έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σουμαόρο. Η Ανζέ επικράτησε 1-0 της Νανσί με το τέρμα του Μπάμπα, ενώ η Ναντ έχασε την ευκαιρία να πετύχει τη δεύτερη διαδοχική νίκη, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μετς εκτός έδρας. Η ομάδα του Κονσεϊσάο προηγήθηκε με τον Ρονζιέ στο 68', αλλά στις καθυστερήσεις ο Ντιαμπατέ ισοφάρισε από την άσπρη βούλα.