Σαμπντόρια - Μπολόνια 3-1

Παναγιώτης Παλλαντζάς

Οι Ροσομπλού ήταν από νωρίς μπροστά στο Luigi Ferraris αλλά κατάφεραν να δεχθούν τρία γκολ στο τελευταίο 10λεπτο και έχασαν και από την Σαμπντόρια (3-1).

Το 1-7 από τη Νάπολι ήταν ντροπιαστικό. Λίγες μέρες μετά, η Μπολόνια έχασε από τη Μίλαν που έπαιζε με 9 παίκτες... Καλώς ή κακώς, η επίσκεψη των τιφόζι στο προπονητικό κέντρο ήταν δεδομένο και όντως έγινε. Δεν μπήκαν μέσα όμως. Απλά έγραψαν στον τοίχο «τιμήστε τη φανέλα, τέρμα τα παιχνίδια». Ε, στην επόμενη επίσκεψη θα μπουν μέσα για να τα πουν από κοντά με τον Ρομπέρτο Ντοναντόνι και τους παίκτες του, οι οποίοι ήταν μπροστά με 1-0 στη Γένοβα ως το 82' και στο 87'... έχαναν 3-1! Οι Ροσομπλού, βέβαια, στάθηκαν και άτυχοι αφού έχασαν με τραυματισμούς τον Γκασταλντέλο στην προθέρμανση και τους Μαϊέτα-Ντέστρο στο πρώτο 45λεπτο αλλά αυτό μάλλον δεν θα είναι καλή δικαιολογία...

Στα πρώτα λεπτά η Σαμπντόρια είχε δύο ευκαιρίες για να προηγηθεί με τον Μουριέλ αλλά χάθηκαν αμφότερες και στο 11' η Μπολόνια απάντησε με το δοκάρι του Ντονσά. Δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έχασαν με τραυματισμό τον Μαϊέτα (μπήκε ο Μπαγιέ) και στο 18' ήρθε το 0-1 από την σουτάρα του Τζεμαϊλί! Αυτή η εξέλιξη πάγωσε για κάποια λεπτά τους Μπλουτσερκιάτι, οι οποίοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν κλασική ευκαιρία, απέναντι στους Ροσομπλού που έμοιαζαν και ήταν οργανωμένοι. Οπως ήταν και άτυχοι, όμως, αφού στο 45' έκαναν και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, με τον Σαντίκ να μπαίνει στη θέση του τραυματία Ντέστρο.

Στο δεύτερο μέρος η Σαμπντόρια μπήκε πιο δυνατά, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 58' με το Μπρούνο Φερνάνρες που νικήθηκε από τον Ντα Κόστα στο τετ α τετ και συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Αυτή, όμως, δεν ερχόταν και στο 73' χρειάστηκε η τύχη στο φάουλ του Βέρντι που πήγε στο οριζόντιο δοκάρι για να μην γίνει το 0-2. Εκεί, τελικά, έχασε το ματς η Μπολόνια... Στο 82' ο Πούλγκαρ έκανε χέρι, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Μουριέλ ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε (1-1), για να ανατραπεί πλήρως η κατάσταση μέσα σε δευτερόλεπτα. Στο 83' οι Γενοβέζοι βγήκαν ξανά μπροστά, η άμυνα των Ροσομπλού παρέπαιε και ο Σικ έκανε το 2-1! Μέχρι να καταλάβει η Μπολόνια πώς καταφέρνει να χάνει πάλι, ήρθε και το 3-1 στο 87' με το αυτογκόλ του Μπαγιέ και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα αντιδράσουν οι οπαδοί πλέον...