Φράιμπουργκ - Κολωνία 2-1

Η Φράιμπουργκ απέδειξε ξανά ότι είναι ομάδα έδρας, κερδίζοντας την Κολωνία με 2-1.

Η Φράιμπουργκ συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις εντός έδρας και δεν έδωσε τη δυνατότητα στην Κολωνία να ανέβει στην 3η θέση. Η ομάδα του Στράιχ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια, έφτασε δίκαια στη νίκη με 2-1 και παρέμεινε για όγδοο σερί ματς χωρίς ήττα εντός έδρας απέναντι στους Τράγους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, είχαν δοκάρι στο 19’ με τον Τορεχόν και πήραν το προβάδισμα στο 32’, όταν το σουτ του Γκρίφο κόντραρε και η μπάλα πέρασε την γραμμή, πριν ο Νίντερλεχνερ φροντίσει ώστε να την στείλει μια και καλή στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, κατάφεραν από το πουθενά να φτάσουν στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο, όταν στο 39’ ο Σβόλοβ έβγαλε το σουτ του Οσάκο, όμως ο Μοντέστ βρέθηκε στην κατάλληλη θέση, για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Το ματς ήταν πιο ισορροπημένο στην επανάληψη και τα πάντα κρίθηκαν στο 77’, όταν ο Φίλιπ έκανε από κοντά το τελικό 2-1.